Produkcja procesorów w Chinach spada

Nieoficjalnie wiemy, jak długo Chiny będą skazane na przestarzałą technologię

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Wojna handlowa między Państwem Środka a USA trwa w najlepsze. Nic więc dziwnego, że chiński rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby wesprzeć lokalny przemysł technologiczny. W tym celu kraj tech chce uzyskać niezależność technologiczną, co utrudniają mu Amerykanie. Najlepszym dowodem na to była blokada nałożona na SMIC, która jednak uderzyła także w USA. Nic więc dziwnego, że została ona mocno złagodzona. Chiny jednak wciąż nie mają dostępu do najniższych procesów technologicznych i muszą się zadowolić zaledwie 14 nm. Teraz natomiast pojawiły się sugestie, które zdradzają,  jak długo to potrwa.

Jak długo Chiny będą odcięte od nowoczesnej technologii?

Jak długo Chiny będą odcięte od nowoczesnej technologii?

Na dzień dzisiejszy Chiny są w stanie pokryć ponad 20 procent zapotrzebowania na układy potrzebne w lokalnym przemyśle. Jednak chiński rząd planuje zwiększyć tę liczbę do 70 procent do 2025 roku. Aby to uniemożliwić, USA odcięło największego chińskiego producenta układów scalonych od technologii. Jednak kryzys w branży wymusił na Ameryce złagodzenie sankcji, ponieważ SMIC produkuje układy także dla firm w USA. Ten sam kryzys, który niejako pomógł Chińczykom, jest teraz jednak dla nich problemem. 

Zobacz też: ISOCELL 2.0 – matryce aparatów Samsunga staną się jeszcze lepsze

Otóż według najnowszych doniesień  blokada na niższe procesy technologiczne ma zostać zdjęta dopiero po zakończeniu kryzysu produkcyjnego. W ten sposób USA chce mieć pewność, że Chiny pozostaną zacofane technologicznie znacznie dłużej. Przy okazji budowa fabryk procesów poniżej 14 nm oznaczałaby, że wiele firm, w tym tych z USA, z zapotrzebowaniem na takie układy od razu złożyłoby zamówienia w Chinach. Tym samym umocniłoby to pozycję SMIC na rynku nowoczesnych technologii. Natomiast po zakończeniu kryzysu znaczenie SMIC nawet z procesem 7 nm nie będzie już tak duże z perspektywy świata. Prościej mówiąc, rząd USA najwyraźniej chce uniknąć sytuacji, w której jego lokalne firmy jeszcze mocniej uzależnią się od Chin.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy