W Polsce ewidentnie można zauważyć sceptycyzm związany z wprowadzaniem sieci 5G. Przeciwnicy tej technologii zasłynęli m.in. zachęcaniem do kupowania gadżetów anty-5G czy próbą organizacji wielkiego marszu przeciwko wspomnianej technologii. Mimo że osoby sceptycznie nastawione do 5G wciąż stanowią mniejszość, rządzący chcą edukować społeczeństwo i tłumaczyć mu, czym tak naprawdę jest ta sieć.

Sceptycyzm wobec 5G wśród Polaków – oto reakcja działu cyfryzacji KPRM

Firma konsultingowa Deloitte przeanalizowała opinie na temat 5G w społeczeństwie. Z badania wynika, że Polacy są w czołówce, jeśli chodzi o sceptycyzm wobec nowego standardu sieci. 11% z nas zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem, że 5G powoduje poważne ryzyko dla zdrowia. 14% Polaków dostrzega powiązanie między tymi kwestiami. Prawie 1/4 z nas nie ma na ten temat wyrobionego zdania.

Badanie Prolifics Group pokazuje, że Polacy co miesiąc wpisują w internecie ok. 20 tysięcy zapytań o szkodliwość sieci 5G. Wyprzedzają nas jedynie USA, Wielka Brytania, Australia i Kanada. Okazuje się jednak, że bardzo często szukamy ogólnych informacji na temat 5G (130 tysięcy zapytań miesięcznie – więcej mają tylko Stany Zjednoczone).

To dowód na to, że nasze społeczeństwo jest bardzo zainteresowane tym zagadnieniem. Dlatego rzucamy rękawicę środowiskom propagującym dezinformację – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Kancelarii Premiera. Dział KPRM odpowiedzialny za cyfryzację liczy na to, że uda się przekonać do sieci 5G nawet jej sceptyków – przynajmniej tych umiarkowanych. Przyczynę obaw Polaków związanych z tą technologią rządzący upatrują w samozwańczych „ekspertach” wzywających do oporu przed jej wprowadzeniem.

Czytaj także: Żadne tam hybrydy – tylko elektryczne Volvo po 2030 roku i tylko w ofercie on-line

Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa – to nazwa projektu, który będzie realizowany wspólnie z Instytutem Łączności. Cel to wyjaśnienie Polakom, czym jest technologia 5G. Projekt potrwa do listopada 2023 roku. W planach są m.in. szkolenia dla samorządowców oraz podręcznik wspomagający naukę fizyki w szkołach podstawowych. Chodzi o to, by już najmłodsze osoby wiedziały, jak działa sieć komórkowa.

źródło: KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.