Zespół Google Chrome eksperymentuje z nową funkcją, która będzie automatycznie otwierać strony internetowe w trybie pulpitu na tabletach z systemem Android. Oczywiście pod warunkiem, że te mają wystarczająco duży wyświetlacz. Funkcja będzie zasadniczo wyeliminować potrzebę ręcznego zaznaczenia opcji Wersja na komputer w przeglądarce i dodatkowo usprawnić korzystanie z programu. 

Tablety z domyślnym trybem pulpitu w Chrome

Tablety z domyślnym trybem pulpitu w Chrome

Zgodnie z opisem, funkcja pozwoli Google Chrome automatycznie zażądać desktopowej wersji strony internetowej, gdy wykryje, że urządzenie ma wystarczająco duży wyświetlacz. Nie wiadomo jednak, czy ta będzie się odnosiła do fizycznego rozmiaru matrycy, czy też do rozdzielczości panelu. Nie jest znany także próg przejścia na wyższe wartości. Można jednak spodziewać się, że chodzi tu o tablety minimum 10-calowe z matrycą Full HD. Warto podkreślić, że mowa tu o eksperymencie. Tak natomiast prezentują się jego założenia:

  • Ten eksperyment ustawi automatyczne żądanie dla wersji komputerowej na tabletach.
  • Eksperyment będzie miał dwie porównywalne grupy: z włączonym trybem i kontrolną.
  • Obie grupy muszą ustawić nagłówek „X-Eligible-Tablet” w zależności od rozmiaru ekranu. Jednak tylko grupa z włączoną opcją będzie faktycznie żądać strony pulpitu w oparciu o rozmiar ekranu.
  • Tak więc grupa badana otrzyma {„RequestDesktopSiteForTablets”, {„screen_width_dp”, ***}, {„enabled”, true}}.
  • A grupa kontrolna otrzyma {„RequestDesktopSiteForTablets”, {„screen_width_dp”, ***}, {„enabled”, false}}”.

Zobacz też: Przepisy o elektrycznych hulajnogach przyjęte przez sejm – oto kluczowe zapisy

Warto zauważyć, że nowa funkcja jest we wczesnej fazie rozwoju i nie mamy pewności, czy trafi do stabilnego wydania Google Chrome, czy nie. Na pewno jednak będzie to świetna opcja dla właścicieli dużych tabletów, takich jak Samsung Galaxy Tab S7. Jak widać, wzrost zainteresowania tabletami na rynku, wpływa także na rozwój oprogramowania pod ich kątem.

Źródło: XDA-developers