ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

620 tys. złotych zamiast na drogi, poszło na okup? Oświęcim zmagał się z ransomware

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu udzieliło zamówienia o wartości ponad 600 tys. złotych firmie zewnętrznej, by ta odzyskała dane. Te zostały zaszyfrowane w wyniku ataku ransomware i choć sprawa została zgłoszona na policję, widać nie dało się danych odzyskać. Co ciekawe, by zdobyć fundusze na takie zamówienie, trzeba było przesunąć środki w budżecie, które były przeznaczone m.in. na drogi.

Ransomware i 620 tys. złotych, które zabrano drogowcom

Oświęcim ransomware

Trzeba przyznać, że to bardzo nieciekawa sytuacja. W zeszłym roku baza danych systemu geodezyjno- kartograficznego Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu została zaszyfrowana. Plików odzyskać się nie udało, a sprawa została oczywiście zgłoszona na policję. Jednak jak się okazało, to chyba na niewiele się zdało, ponieważ Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu udzieliło zamówienia na odszyfrowanie danych.

Przedmiotem zamówienia jest odzyskanie zaszyfrowanych baz danych systemu geodezyjno- kartograficznego Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Odzyskanie polega na całkowitym odszyfrowaniu danych oraz konwersji danych do bazy wynikowej, która będzie mogła zostać skutecznie zaimportowana do systemu geodezyjnego. Baza danych składa się z plików dbf, które zawierają zarówno dane geodezyjne z ewidencji gruntów i budynków oraz skany map, rastry oraz pliki dołączane za pomocą systemów informatycznych przez m.in. geodetów. Łącza pojemność bazy danych to ok 2 TB. Odzyskane bazy danych zostaną zaimportowane do obsługującego je oprogramowania klienckiego oraz zostanie sprawdzona prawidłowość ich działania.

Powiat Oświęcimski – Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu: Ogłoszenie nr 510224349-N-2020 z dnia 10-11-2020 r.

Zobacz też: Xiaomi Mi 11 w Polsce – znamy ceny i gratisy, które pojawią się w przedsprzedaży.

Przesunięcia w budżecie

Oświęcim Uchwała

Do przejęcia bazy danych miało dojść w październiku zeszłego roku, a kiedy to wyszło na jaw, został ogłoszony przetarg na odszyfrowanie danych. Zgłosiła się tylko jedna firma i to ona miała zająć się usługą. Możemy tylko podejrzewać, że jeżeli pojawiły się zaszyfrowane dane, to chodzi o atak ransomware i stąd też ta duża kwota, którą trzeba było przeznaczyć na odszyfrowanie plików. Czy okup zapłacono? Tego nie wiemy. W budżecie dokonano kilku przesunięć, a jednym z nich było zmniejszenie wydatków na „zadania drogowe”. Widać więc, że brak kopii zapasowych może być bardzo bolesny.

Zmiany w budżecie Powiatu po stronie wydatków budżetowych: w dziale 600, rozdział 60014 przesunięto środki między grupami wydatków w wysokości 620.000 zł z przeznaczeniem na realizację umowy z firmą MAGNES DANYCH Sp. z o.o. na odszyfrowanie baz danych geodezyjnych, kartograficznych i drogi.

Uchwała Nr 209-1/478/2020 Zarządu Powiatu w Oświęcimiu

Źródło: Sekurak / BIP / BIP 1

Sprawdź najnowsze wpisy