Przez ostatnie kilka miesięcy na subreddicie AMD piętrzyły się doniesienia o sporadycznych rozłączeniach USB na płytach głównych z serii 500. Niektórzy użytkownicy donoszą, że ich klawiatura nagle przestaje reagować na kilka sekund, co kilka minut. Inni użytkownicy skarżą się, że ich myszka zwalnia. Posiadacze zewnętrznych kart dźwiękowych mówią o trzaskach i zniekształceniach. Ogólnie rzecz biorąc, obraz nie jest zbyt optymistyczny. Przy okazji rodzi także wiele pytań. 

AMD ma problemy z USB

AMD problemy z USB

Najdziwniejsze w tym problemie jest to, że wydaje się on być nowy. W końcu płyty X570 i B550 już jakiś czas są na rynku. Oczywiście, pierwsze skargi pojawiły się ponad rok temu, ale ich częstotliwość wzrosła gwałtownie w ciągu ostatniego miesiąca. Niektórzy redaktorzy serwisu Redditors stworzyli ostatnio tabelę statystyk, w której użytkownicy mogli podzielić się swoimi problemami i specyfikacjami systemowymi. Wygląda na to, że problem występuje głównie w systemach z nowymi kartami graficznymi RTX. Nie oznacza to jednak, że są one przyczyną problemu. Tańsze karty graficzne, czy obecność innych urządzeń o wysokiej przepustowości jak przechwytywarki obrazu, czy zestawy VR również występują wśród komponentów sparowanych z problematycznymi płytami.  

Zobacz też: Niedobór laptopów potrwa dłużej, niż początkowo zakładano – nowy raport nie napawa optymizmem

Tam, gdzie problemy na szczęście pojawiają się także rozwiązania. Te są jednak niezwykle prowizoryczne. Pierwszym sposobem jest wyłączenie c-states w BIOS-ie. Nie wiąże się to z żadnym spadkiem wydajności, a może zmniejszyć częstotliwość rozłączeń o połowę. Jeśli jednak to nie zadziała, pozostałe opcje to zmiana PCIe 4.0 na PCIe 3.0 lub wyłączenie w BIOS-ie każdego nieużywanego portu USB. Wykonanie wszystkich trzech czynności spowoduje, że rozłączenia przestaną występować u większości osób. Pozbawi ich także dodatkowych portów USB. Dodatkowo streamerzy z kartą do przechwytywania obrazu, mikrofonem, kamerą internetową i innymi urządzeniami peryferyjnymi wciąż będą się borykać z problemem. AMD obiecało zająć się problemem, jednak wciąż nie jest w stanie wykryć jego przyczyny. 

Źródło: tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.