zakaz telefonów na przejściach sejm

Zakaz używania telefonów na przejściach dla pieszych uchwalony przez Sejm

2 minuty czytania
Komentarze

Sejm uchwalił zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym – jedną z wprowadzonych nowości jest zakaz używania telefonów na przejściach dla pieszych. Przepis nie zacznie jednak obowiązywać tak szybko, jak zakładano. Posłowie przyjęli poprawkę ustanawiającą dłuższe vacatio legis.

Zakaz używania telefonów na przejściach dla pieszych zaakceptowany przez Sejm

W listopadzie pisaliśmy, że w Polsce na pewno będzie obowiązywał zakaz korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych. Spór o nowe przepisy o ruchu drogowym między resortami infrastruktury i sprawiedliwości został zakończony, a projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przyjęła Rada Ministrów. Wprowadzenie zapowiadanych zmian było więc tylko kwestią czasu.

21 stycznia nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym głosował Sejm. Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 423 posłów, przeciw – 22, natomiast 4 wstrzymało się od głosu. Dokładne informacje dotyczące tego, który poseł jak głosował, znajdują się na stronie Sejmu.

Z ponad 30 poprawek, które zostały zgłoszone po pierwszym czytaniu, posłowie przyjęli tylko jedną. Ustanawia ona dłuższe vacatio legis dla wprowadzonych zmian. Okazuje się więc, że nowe przepisy (w tym zakaz korzystania z telefonu na przejściach dla pieszych) nie zaczną obowiązywać po 14 dniach od ich ogłoszenia. Nowe prawo wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku.

Jak dokładnie brzmi omawiana nowość w przepisach? Od 1 czerwca 2021 roku piesi mają zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Czytaj także: Huawei nie sprzeda swoich flagowych marek – mamy oświadczenie firmy

Wraz ze zmianami piesi otrzymają nowe prawa, ale też obowiązki. Cel jest prosty: poprawienie bezpieczeństwa na drogach. W ciągu roku w Polsce ginie średnio 22 pieszych na milion mieszkańców, podczas gdy unijna średnia to 10.

źródło: Autokult.pl, sejm.gov.pl