Od wielu lat krążyły pogłoski, że Samsung może współpracować z AMD nad stworzeniem mobilnego układu graficznego do swoich procesorów. Były one dość długo wkładane między bajki, jednak w 2019 roku Samsung zaskoczył wszystkich, ogłaszając oficjalną współpracę z Czerwonymi. Firma ogłosiła, że nawiązała strategiczną współpracę z AMD w celu wprowadzenia wysokowydajnej grafiki Radeon do procesorów mobilnych. Oczywiście prace te trwały zbyt krótko, aby stosowny procesor graficzny trafił do Exynosa 2100. Jednak Samsung właśnie zdradził nieco więcej informacji na temat przyszłości tej współpracy. 

Samsung zapowiada Exynosa z Radeonem

Samsung zapowiada Exynosa z Radeonem

Prezes Samsung System LSI Business, potwierdził, że firma współpracuje z AMD przy produkcji mobilnego procesora graficznego nowej generacji, który zostanie wprowadzony na rynek w kolejnym flagowym produkcie. To wszystko, co miał on do powiedzenia na ten temat. Choć nie odpowiada on na wiele pytań, jakie mamy w związku z tą współpracą z firmami Samsung i AMD, to jednak potwierdza, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli zobaczyć ten nowy procesor graficzny. Dokładnie to, co miał na myśli, mówiąc o kolejnym flagowym produkcie, pozostaje tajemnicą. Czy procesor graficzny zostanie wprowadzony wraz z Galaxy S22? Czy też chodzi tu o kolejnego Folda lub przedstawiciela serii Note? Szczerze mówiąc, skłaniałbym się raczej ku pierwszej opcji. Wypuszczenie jeszcze w tym roku lepszego procesora doprowadziłoby użytkowników Galaxy S21 do wściekłości. 

Zobacz też: Świetny rok realme w Polsce — wywiad z Łukaszem Łyżwą, szefem sprzedaży marki

Odrzućmy na bok spekulacje na temat smartfona. Ważniejsza jest wydajność, jaką ten procesor graficzny będzie w stanie zapewnić. Wraz z odejściem Samsunga od niestandardowych rdzeni CPU dla swoich chipsetów Exynos, potężne GPU może być kolejnym krokiem ku dominacji Samsunga na rynku procesorów mobilnych w kwestii wydajności. Oczywiście warto dodać, że seria Adreno od Qualcomma również wywodzi się od AMD. Właściwie jest to anagram słowa Radeon. Jednak po tych wszystkich latach ma ona już niewiele wspólnego ze swoją firmą macierzystą.

 Źródło: Sammobile

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.