Astronomowie badają szczegóły w strumieniu materiału wyrzucanego z rdzenia galaktyki około 12,8 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Materiał ten jest wyrzucany z centrum galaktyki z prędkością trzech czwartych prędkości światła. Galaktyka, o której mowa, nazywa się PSO J0309+27. Naukowcy określają obiekty tego typu jako blazery. 

Materia z odległej galaktyki

Materia z odległej galaktyki

Strumień materii jest skierowany w stronę Ziemi, dzięki temu dochodzi do nas również promieniowanie. Jest to najjaśniejszy obiekt tego typu, jaki kiedykolwiek zaobserwowano z takiej odległości. Badacze twierdzą, że jest to również numer dwa, jeśli chodzi o promieniowanie rentgenowskie. Strumień materii jest napędzany przez energię grawitacyjną supermasywnej czarnej dziury w rdzeniu galaktyki. Galaktyka znajduje się tak daleko od Ziemi, że w tej odległości była widziana tak jak wtedy, gdy wszechświat miał mniej niż miliard lat, czyli około siedmiu procent swojego obecnego wieku.

Zobacz też: Milowe kroki Huawei Mobile Services – rok rozwoju AppGallery robi wrażenie

Galaktyka ta była obserwowana w kwietniu i maju 2020 roku przez międzynarodowy zespół astronomów pod kierownictwem Christiny Spingoli z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech. Przeprowadzona przez zespół analiza właściwości obiektu wspiera modele teoretyczne, które próbują wyjaśnić, dlaczego blazery są rzadkością we wczesnym wszechświecie. Obrazy są imponująco szczegółowe, biorąc pod uwagę niewyobrażalną odległość pomiędzy nimi a Ziemią. To niesamowite, że w ogóle możemy obserwować galaktykę na tak dużej odległości.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.