ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Inteligentne karwasze rozpoznają gesty

Inteligentne karwasze rozpoznają nasze gesty – śledzenie rąk staje się zbędne

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Sterowanie gestami jest uciążliwe. Wymaga ono bowiem aby kamera śledziła nasze ruchy. Jeśli tylko zasłonimy w jakiś sposób nasze ręce, lub zostaną one zgubione przez system śledzenia, to rozwiązanie to przestaje działać. Co więcej, wykonywanie gestów jest dłuższe, niż wciskanie klawiszy. Mogą więc nastąpić spore opóźnienia. Naukowcy z UC Berkeley podeszli oni do sprawy w zupełnie inny sposób. Stworzyli oni inteligentne karwasze, które dzięki zintegrowanym czujnikom i AI rozpoznają gesty i to jeszcze przed ich wykonaniem. 

Inteligentne karwasze rozpoznają gesty

Jak dokładnie to działa? Otóż czujniki i sztuczna inteligencja są w stanie określić gest dłoni, który dana osoba zamierza wykonać, na podstawie wzorów sygnałów elektrycznych w przedramieniu. Naukowcy twierdzą, że urządzenie to toruje drogę do lepszej kontroli protetycznej i interakcji z urządzeniami elektronicznymi. To mogłyby zapoczątkować nową erę sterowania komputerami bez użycia klawiatury lub grania w gry bez kontrolera. System ma również możliwość zastąpienia kierownicy w samochodzie. Umożliwi to także osobom po amputacji lepsze sterowanie protezami.

Zobacz też: Orange startuje z usługą „Zabezpiecz PESEL” dla przedsiębiorców – znamy cenę

To oczywiście o wiele bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Naukowcy musieli najpierw nauczyć AI, jak sygnały elektryczne w ramieniu korespondują z gestami dłoni. Wymagało to od użytkowników noszenia karwaszy podczas wykonywania gestów. Urządzenie wykorzystuje typ zaawansowanej sztucznej inteligencji nazywanej hiperwymiarowym algorytmem obliczeniowym, który jest w stanie aktualizować się o nowe informacje. Zdolność ta pozwala sztucznej inteligencji włączyć nowe informacje do swojego modelu, pozwalając na prawidłowe przewidywanie gestów dłoni nawet jeśli to się spoci, lub będzie na innej wysokości względem reszty ciała, niż zwykle. Urządzenie nie jest jeszcze gotowe, aby stać się produktem komercyjnym. Naukowcy uważają jednak, że to tylko kwestia doszlifowania technologii. Możliwe więc, że w przyszłości praca na komputerze będzie polegała na siedzeniu z w okularach AR i wykonywaniu dyskretnych gestów. Niemal jak w Hel3 Grzędowicza.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy