Galaxy-Nexus
Galaxy Nexus zdaniem wielu osób jest najlepszym dostępnym smartfonem z systemem Android. Całkiem niespodziewanie zaczęły pojawiać się informacje, które są związane z nowszą – wydajniejszą – wersją high-endowego urządzenia Samsunga.

Część osób z pewnością przyzwyczaiła się do tego, że na stronach popularnych benchmarków, mierzących wydajność sprzętową poszczególnych urządzeń można znaleźć wyniki, które pochodzą od smartfonów niedostępnych jeszcze na rynku. Tak też tym razem jest nieznaną wersją Galaxy Nexusa.

Dość duże zamieszanie powstało, gdy okazało się, że na stronie NenaMark2 pojawiły się wyniki nieznanego modelu Nexusa. Z danych zgromadzonych przez ten benchmark wynika, że niedostępna wersja Galaxy Nexusa wykorzystuje nowszą wersję układu Texas Instruments – OMAP 4470, który jest zintegrowany z GPU PowerVR SGX544.

nena-omap4470-nexus
Jak wiadomo, nowy układ jest dużo bardziej wydajny niż ten znany z obecnie dostępnego Galaxy Nexusa (TI OMAP 4460 z procesorem graficznym PowerVR SGX540), co ma niebagatelne znacznie w przypadku bardziej wymagających gier i aplikacji, których coraz więcej trafia do Android Marketu.

Spekuluje się, że nowy Nexus został stworzony specjalnie dla amerykańskiego operatora Sprint, którego oferta ma zostać rozszerzona właśnie o ten model Samsunga. Producenci już wielokrotnie przygotowywali poprawione wersje smartfonów, przeznaczone dla konkretnych operatorów.

Część posiadaczy najwydajniejszego smartfona Samsunga nie kryje niezadowolenia, tym bardziej, że poza wydajniejszym układem SoC mówi się również o zastosowaniu lepszego aparatu z matrycą 8 Mpx. Jakość zdjęć w przypadku Galaxy Nexusa jest daleka od ideału, a wszelkie uaktualnienia mogą przynieść znaczącą poprawę.

Procesor zastosowany w przypadku układu TI OMAP 4470 może być taktowany z częstotliwością nawet 1,8 GHz – z informacji, jakie dostarcza nam benchmark dowiadujemy się, że taktowanie zostało obniżone do 1,3 GHz. Firma Texas Instruments zapowiadała już, że pierwsze urządzenia z układem OMAP 4470 powinny trafić do sprzedaży w pierwszej połowie 2012 roku.

źródło: Notebooknews.com / Droid Life

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula