Ludzie często patrzą na Wenus jak na bliźniaczkę Ziemi, w której historii coś poszło mocno nie tak i z potencjalnego raju stała się piekłem w kosmosie. Sęk w tym, że to samo mogliby powiedzieć potencjalni mieszkańcy Wenus o Ziemi. Przynajmniej tak uważają naukowcy. Oczywiście nie oznacza to, że Ziemia i Wenus zamieniły się warunkami. Nasza planeta była do niej podobna znacznie wcześniej. Podobna, to nie znaczy, że taka sama.

Ziemia była podobna do Wenus

Ziemia była podobna do Wenus

Zespół naukowców pod kierownictwem badacza ETH Paolo Sossi zakończył badania, które mają wpływ na możliwe źródła życia na Ziemi. Według naukowców wgląd w atmosferę Ziemi sprzed 4,5 miliarda lat pokazuje, że nasza planeta byłaby trudna do rozpoznania w porównaniu z tym, co wiemy dzisiaj. W bardzo odległej przeszłości powierzchnia planety była w całości pokryta magmą. Nie brzmi to zbyt Wenusjańsko, prawda? Cała tajemnica tego porównania tkwi jednak w atmosferze młodej Ziemi tuż po ostygnięciu gruntu. Ta bowiem była tworzona między innymi dzięki gazom wydzielanym przez magmę. Co więcej, pozostałe składniki atmosfery oddziaływały z samą płynną powierzchnią planety. W ten sposób badając zastygłe skały, możemy poznać tajemnice dawnej atmosfery.

Zobacz też: Menedżer haseł, czyli jaka aplikacja do zapamiętywania poświadczeń

Przynajmniej z takiego założenia wyszli naukowcy, którzy stworzyli magmę w laboratorium. Uzyskali ją, mieszając proszek odpowiadający składowi stopionego płaszcza Ziemi i podgrzewając go. Podczas tego procesu uwolniły się liczne gazy. Po ochłodzeniu materiału ze stanu magmy, zespół odkrył, że młoda Ziemia miała atmosferę, która lekko utlenia się z dwutlenkiem węgla jako głównym składnikiem wraz z azotem i wodą. Ciśnienie powierzchniowe było około 100 razy większe niż obecnie, a atmosfera była znacznie wyższa ze względu na gorącą powierzchnię. Atmosfera ziemska byłaby podobna do tej, którą widzimy dziś na Wenus.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.