Nowy raport firmy Canalys pokazuje, jak bardzo zmienił się krajobraz rynku komputerów PC w tym roku. Największy wzrost sprzedaży odnotowały w tym okresie Chromebooki. Komputery te oferują niezwykłe płynne działanie i długi czas pracy na baterii przy jednocześnie bardzo atrakcyjnych cenach. Już samo to jest niezwykle zachęcające z punktu widzenia konsumentów, którzy poszukują prostych urządzeń do zdalnej nauki, lub pracy.

Rośnie zainteresowanie Chromebookami

Rośnie zainteresowanie Chromebookami

Sprzedaż chromebooków jest szacowana na 9,4 mln sztuk w 3 kwartale przy 122% wzroście w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. Urządzenia 2 w 1, czyli tablety z dołączaną klawiaturą również odnotowały 88% wzrost na rynku. Co ciekawe komputery stacjonarny zaliczyły spadek sprzedaży rok do roku o 27% dla stacji roboczych i o 33% dla pozostałych. Chromebooki i urządzenia odłączane odzwierciedlają niedrogi segment komputerów osobistych. Firmy takie jak HP i Lenovo, które sprzedały najwięcej Chromebooków w tym kwartale, stale zwiększają produkcję, aby zaspokoić popyt.

Zobacz też: Serial z Arnoldem Schwarzeneggerem trafi do biblioteki Netflixa

Jak podaje Canalyst w oświadczeniu:

Chromebooki pojawiły się jako centralny element cyfrowego segmentu edukacyjnego do pandemii COVID-19. Niepewność co do tego, jak będą postępować warunki szkolne, pozostaje w czołówce umysłów wychowawców w obliczu wtórnych blokad i protokołów związanych z postępowaniem z infekcjami w populacji szkolnej. W związku z tym instytucje zwróciły się w kierunku Chrome OS. Urządzenia z tym systemem mogą zapewnić stosunkowo niskie koszty i łatwe do opanowania awarie. To przekłada się na minimalne zakłócenia w ciągu roku szkolnego. Co więcej, Chromebooki odegrały ważną rolę w zaspokajaniu potrzeb konsumentów i małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie podstawowych urządzeń komputerowych. Chociaż produkcja i dystrybucja wzrosła, ogromny wzrost popytu doprowadził do niezrealizowania zamówień. Canalys spodziewa się, że na początku 2021 roku nadal będą realizowane duże ilości przesyłek.

Ciekawe, czy dzięki temu Chrome OS zagości już na stałe w domach osób, które korzystają z tych urządzeń?

Źródło: GSMarena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.