FDA zorganizowało wczesne spotkanie w sprawie nowego leku na chorobę Alzheimera. Jest to pierwszy lek nowej generacji na tę chorobę, który może wejść do użytku. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków rozważa udzielenie zielonego światła na jego stosowanie już od 2004 roku. Warto podkreślić, że za decyzjami amerykańskiego FDA często idą także inne państwa. Tym samym decyzja ta może odmienić życia chorych na całym świecie.

Lek na Alzheimera

Oczywiście warto tu dodać, że decyzja nie zapadnie zbyt szybko. Według wstępnych ustaleń cały proces może potrwać nawet do końca 2021 roku. Wszystko przez to, że próby leku przyniosły dość… mieszane wyniki. Sam specyfik koncentruje się na redukcji beta amyloidu, który, jak twierdzi jego producent, jest związany z początkiem i rozwojem choroby Alzheimera. Podczas gdy podanie leku nie jest w stanie cofnąć zmian, to może znacznie opóźnić ich postęp. Choroba ta zwykle objawia się utratą pamięci, zmnieniszeniu zdolności motorycznych i umiejętności do wykonywania podstawowych zadań oraz zmianą w zachowaniu. Wraz z postępującą demencją pacjenci pozostają całkowicie zależni od swoich opiekunów. Ostatecznie jest to choroba śmiertelna.

Zobacz też: Assassin’s Creed Valhalla – dwie godziny z wikingami

Dokładnie to, co ją powoduje, nadal jest przedmiotem wielu badań. Strategia Biogenu polega na zakwestionowaniu beta amyloidu, który jest prekursorem tzw. splątania neurofibrylowego. Te z kolei wiążą się później z synapsami w mózgu, zaburzając je, a następnie niszcząc całkowicie. Chociaż istnieją już terapie stosowane w leczeniu choroby Alzheimera, nowy lek sprawdziłby się świetnie w przypadku początkowych objawów choroby. Sęk w tym, że dowody na jego skuteczność nie są jednak do końca jednoznaczne. Na przykład badanie kliniczne III fazy zakończyło się na początku 2019 roku, a Biogen przyznał, że jest mało prawdopodobne, aby lek osiągnął swoje cele. Kolejne badanie okazało się jednak bardziej udane. Według niego specyfik przyczynił się do znaczącego zmniejszenia klinicznego spadku wśród pacjentów z chorobą Alzheimera. Warto przy tym dodać, że Biogen nie podał nawet przybliżonych kosztów terapii. Jednak specjaliści twierdzą, że może tu być mowa nawet o tysiącach dolarów.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.