Poczta Polska poinformowała, że oszuści rozsyłają fałszywe maile o błędnie zaadresowanej przesyłce, a także inne nieprawdziwe wiadomości. Autorem maili nie jest państwowy operator przesyłek. Oszuści dodają do wiadomości także załączniki ze złośliwym oprogramowaniem (chodzi o tzw. trojany). Warto znać schemat działania oszustów, by nie paść ich ofiarą.

Fałszywe maile o przesyłce – to nie Poczta Polska jest ich autorem

Cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską, używając m.in. jej logotypu. Nie mogliśmy dostarczyć paczki, ponieważ co najmniej jeden warunek nie został spełniony – to fragment przykładowego fałszywego maila. Oszuści wysyłają wiadomości o błędnie zaadresowanej przesyłce, a w załącznikach znajduje się złośliwe oprogramowanie.

Potencjalna ofiara oszustwa może również otrzymać innego maila, np. informującego o wygraniu smartfona. Po kliknięciu w link umieszczony w wiadomości zobaczymy spreparowaną stronę. Celem całego przedsięwzięcia jest wyłudzenie naszych danych osobowych oraz pieniędzy. Prosimy o czujność i uważne czytanie otrzymanych wiadomości oraz zawartych w niej linków – mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. Spółka apeluje do odbiorców podejrzanych wiadomości, by zgłaszali sprawy na policję oraz na adres [email protected] lub poprzez witrynę incydent.cert.pl. Pozwoli to w porę ostrzec innych użytkowników.

Czytaj także: Kolejne oszustwo na InPost – tym razem z wykorzystaniem e-Card

W ostatnim czasie oszustwa typu phishing są bardzo popularne. Oszuści podszywają się pod znane instytucje i firmy, próbując wyłudzić prywatne informacje o internautach. W tym celu wysyłają wiadomości, podając się za dany podmiot i zachęcają do pobrania załącznika ze szkodliwym oprogramowaniem lub kliknięcia odnośnika prowadzącego do spreparowanej strony, na której jesteśmy proszeni o podanie prywatnych informacji, np. danych logowania do portalu społecznościowego czy danych karty płatniczej.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.