Odporność ekranu iPhone 12 na upadki według testów jest wręcz niesamowita. Czego nie można powiedzieć o szkle z tyłu obudowy. Duża w tym zasługa specjalnie zaprojektowanej ramki, która przejmuje i rozprasza energię uderzenia kantem. Sęk w tym, że chroni ona także szkło z tyłu, a to jednak lubi pękać. I tu wchodzi specjalne szkło z przodu określane dumnym mianem Ceramic Shield. Sęk w tym, że ta tarcza może i radzi sobie z uderzeniami tępych narzędzi, tak w starciu z bronią sieczną jest bez szans.

Ekran w iPhone 12 łatwo się rysuje

Ogólna zasada jest prosta: jeśli coś jest twarde, czyli odporne między innymi na zarysowania, to jest także kruche. Jeśli coś jest miękkie, to przy okazji jest odporne na pękanie. Za to mocno się rysuje. Ekran w najnowszym iPhone nie ma tendencji do pękania. To oznacza jedno: uwielbia zbierać rysy. Zostało to udowodnione na kanale YouTube JerryRigEverything. Poddał on ekran bardzo dokładnym testom na zadrapania, traktując go ostrzami o różnej twardości w skali Mohsa. Efekt jest co najmniej rozczarowujący. Już szóstka w tej skali wystarczyła, aby zostawić drobne rysy. Ostrze z twardością na poziomie siódmym zostawiło natomiast naprawdę głębokie wyżłobienia. 

Zobacz też: Środowa aktualizacja biblioteki Netflixa. Sprawdź, co dziś dodano na platformę!

Warto tu zaznaczyć, że twardszy materiał może zarysować ten miększy. To oczywiście nie oznacza, że szkło w najnowszym iPhone 12 ma twardość równą 5 w skali Mohsa. Ta jest zwyczajnie bardzo mało dokładna i tylko czysto poglądowa. Daje to jednak pojęcie o tym, jak miękkie jest szkło w najnowszym produkcie Apple. To oznacza, że zakup folii ochronnej jest czymś, co właściciele iPhone 12 powinni zrobić w pierwszej kolejności. Inaczej, nawet jeśli będą bardzo dbali o ekran pojedyncze ryski i tak dość szybko zaczną się pojawiać. Z dwojga złego jednak dobrze, że Apple poszło w tę stronę. Łatwiej jest nakleić folię na ekran i tak go uchronić przed rysowaniem, niż zabezpieczyć twardy ekran przed pękaniem. Po prostu właściciele nowych iPhone powinni być tego świadomi.

Źródło: JerryRigEverything

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.