SMIC zablokowany przez USA

Chiny grożą szwedzkim firmom – blokada Huaweia niesie ze sobą konsekwencje

2 minuty czytania
Komentarze

Chiny wzywają rząd szwedzki do cofnięcia decyzji o zakazie korzystania z rozwiązań Huaweia i ZTE przy budowie sieci komórkowej. Obydwa chińskie przedsiębiorstwa, które są znanymi dostawcami sprzętu telekomunikacyjnego, zostały wykluczone z tego skandynawskiego kraju. Chińskie władze w związku z tym ostrzegają rząd Szwecji, że jeśli ten nie wycofa się ze swojej decyzji, to odbije się to na konsekwencjach wyciągniętych wobec firm z tego państwa.

Chiny grożą szwedzkim firmom

Chiny grożą szwedzkim firmom

Według raportu agencji Reuters, Zhao Lijian, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych, stwierdził, że Chiny wyrażają silne niezadowolenie z postawy Szwecji. Warto tu przypomnieć, że kilka dni temu Szwedzki Urząd Poczty i Telekomunikacji (PTS) na początku tego tygodnia wykluczył Huaweia i ZTE z budowy sieci komórkowej w kraju. Stało się to tuż przed tym, jak lokalny samorząd wystawił swoje spektrum 5G na aukcję różnym operatorom telekomunikacyjnym. Ci więc nie mogą już w swoich planach uwzględniać budowy sieci najnowszej generacji w oparciu o chińskie rozwiązania.  

Zobacz też: Innogene ma miliony szybkich testów na COVID-19. Co na to polski rząd?

Zhao dodał również:

Szwecja powinna utrzymać obiektywne i sprawiedliwe podejście do sprawy. A także skorygować swoją błędną decyzję, aby uniknąć negatywnego wpływu na współpracę gospodarczą i handlową między Chinami a Szwecją. Zwłaszcza w kontekście działalności szwedzkich przedsiębiorstw w Chinach.

Warto dodać, że jedną z przyczyn wprowadzenia zakazu są naciski ze strony USA. Państwa Europy, a nie tylko Szwecja, są więc między młotem a kowadłem. Zarówno Chiny, jak i Stany Zjednoczone stawiają sprawę w myśl zasady Albo My, albo Oni! Obawiam się, że Polska również stanie przed taką decyzją. Natomiast w takiej sytuacji coś takiego jak dobry wybór nie istnieje.

Źródło: Gizmochina

Motyw