Liczne i poważne problemy z Windowsem 10 to już dla nas chleb powszedni. Jednak poważne usterki w Chrome OS to trochę tak, jakby nasz pies, stary i łagodny pieszczoch nagle rzucił się na nas, dotkliwie przy tym gryząc. Mimo że miał swoje pewne humory, to nikt by się tego nie spodziewał. No dobrze, skoro już hiperbolizowanie mamy za sobą, to przejdźmy do sedna sprawy: Chromebooki się ostatnio przegrzewają. Bardzo mocno się przegrzewają.

Przegrzewanie się Chromebooków

Przegrzewanie się Chromebooków

Według niektórych doniesień tak mocno się nagrzewają, że stają się zagrożeniem pożarowym. Chociaż tu akurat źródła raczej mocno przesadzają, bo zanim by do tego doszło, to komputer uległby uszkodzeniu. Komputery te stają się jednak bardzo gorące, szybkość ich działania znacznie spada tak jak czas pracy na baterii. Czyli tracą swoje największe zalety. Winę ponosi natomiast samo Google. Otóż aktualizacja z zeszłego tygodnia, która jakimś cudem mnie ominęła, jest przyczyną tych problemów. Na szczęście producent wydał już poprawkę, która powinna rozwiązać ten problem.

Zobacz też: Polsat i TV4 już dostępne w Play NOW oraz w Play NOW TV

Jak donosi Bleeping Computer aktualizacja ChromeOS 85.0.4183.108 miała niezamierzony wpływ na usługę Google Play com.android.vending:download_service. Ta jest używana do pobierania najnowszych aktualizacji ze Sklepu Play. Dlatego też proces ten zaczął korzystać z 100 procent procesora. Nie tylko spowodowało to, że dotknięte wadą urządzenia stały się niezwykle gorące, ale również zmiażdżyło wydajność Chromebooków i żywotność baterii. W raporcie o błędzie firma wyjaśnia, że był on spowodowany brakiem pliku, który nie był w stanie zgłosić czasu procentu UID.

Użytkownicy doświadczają tego zachowania, ponieważ CrOS nie jest w stanie określić zmian delta w procentach UID z powodu brakujących plików.

— Napisał inżynier Google.

Nie każda marka Chromebook jest podobno dotknięta tym problemem. Dotychczas użytkownicy Chromebooków Acer i Galaxy zgłaszali nadmierne wykorzystanie procesora, podobnie jak właściciele Chromebooków Asusa. Firma Google poinformowała, że będzie nadal publikować aktualizacje tematu pomocy technicznej na swoim forum, a w przyszłości planuje usunąć tę usterkę na stałe za pomocą kolejnej aktualizacji.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.