Microsoft wychodzi poza pamięć masową flash i dyski twarde, aby poradzić sobie z rosnącym zapotrzebowaniem na pamięć masową w chmurze. Wczoraj na konferencji Ignite firma ogłosiła projekt HSD. Jest to nowa inicjatywa badawcza, której celem jest odnalezienie metody na wykorzystanie holograficznej pamięci masowej w serwerach. I choć może to zabrzmieć jak pieśń odległej przyszłości, to pojęcie holograficznej pamięci masowej istnieje już od lat 60. XX wieku.

Microsoft z holograficzną pamięcią masową

Microsoft uważa, że możliwe jest efektywne wykorzystanie tego medium dzięki… rozwojowi kamer w smartfonach. Jak wyjaśniono na powyższym filmie, holograficzne przechowywanie danych działa poprzez zapis i odczyt danych z kryształu optycznego. Ponieważ jest to trójwymiarowy nośnik, pozwala na przechowywanie wielu różnych zestawów informacji w jednym krysztale. Następnie można go wyczyścić UV i ponownie wykorzystać. Z technicznego punktu widzenia jest to lepsze rozwiązanie niż pamięć flash, która ma ograniczone możliwości odczytu i zapisu, oraz dyski twarde, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Zobacz też: Tesla Battery Day: nadchodzi nowy i tani model, lepsze akumulatory oraz coś dla fanów wielkich prędkości

Minusem jest jednak to, że holograficzne przechowywanie danych tradycyjnie wymaga skomplikowanej optyki. Na przykład, aby osiągnąć zwykłe dopasowanie pikseli jeden do jednego z kryształu do aparatu, który je odczytuje należy skorzystać z bardzo drogiego sprzętu. Jednak według Microsoftu wkrótce to się zmieni.

Dziś możemy wykorzystać aparaty fotograficzne wysokiej rozdzielczości i nowoczesne techniki głębokiego uczenia się, aby przenieść tę złożoność do domeny cyfrowej. To pozwala nam używać prostszej, tańszej optyki bez dopasowywania pikseli i kompensować wynikające z tego zniekształcenia optyczne za pomocą sprzętu i oprogramowania.

— Podaje Microsoft w oświadczeniu. 

Chociaż projekt HSD nadal jest tylko projektem badawczym, ma on potencjał, aby w końcu urzeczywistnić holograficzną pamięć masową. I z pewnością będzie to przydatne w ciągu najbliższych kilku dekad, ponieważ zapotrzebowanie na pamięć w chmurze będzie rosło wykładniczo.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.