Tegra_X1

 

O 5:00 naszego czasu odbyła się pierwsza ważna dla naszego portalu konferencja na targach CES. Przed mikrofonem stanął Jen-Hsun Huang, a więc CEO Nvidii i tym samym zaprezentował najnowszy mobilny układ, który swoją wydajnością przewyższa wszystkie obecnie znane rozwiązania.

 

Rok temu poznaliśmy pierwszy „superchip” Nvidii. Była to Tegra K1, która również zrobiła ogromne wrażenie i przez ten miniony rok konkurencja jedynie o niewiele wysunęła się wydajnościowo przed tę jednostkę. Teraz Amerykanie poszli o zdecydowany krok dalej prezentuję 256-rdzeniowy układ Tegra X1 gwarantujący moc obliczeniową na poziomie 1 teraflopa, co jest piorunującym wynikiem patrząc na możliwości najnowszych konsol: PS4 – 1,84 teraflop, a Xbox One – 1,3 teraflop.

 

tegra x1 teraflop

 

W kwestii technicznej dzisiejszy bohater prezentuje się następująco:

 

  • 8-rdzeniowy, 64-bitowy procesor (4x Cortex-A57 + 4xCortex-A53);
  • 256-rdzeniowe GPU (Maxwell);
  • obsługa rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę (H.265, H.264, VP9);
  • obsługa 1,3 Gigapixelowych aparatów (to aż 12×12 modułów!);
  • wykonanie w 20nm procesie technologicznym;
  • obsługa najważniejszych bibliotek i silników graficznych, m.in.: Unreal Engine 4, DirectX 12, OpenGL 4.5, CUDA, OpenGL ES 3.1.

 

Pierwsze urządzenia z Tegrą X1 mają się pojawić w pierwszej połowie tego roku i z pewnością będą to interesujące produkty. Osoby, które nie mogły obejrzeć konferencji o tak wczesnej porze, nic nie szkodzi, jest ona dostępna pod tym linkiem: Klik!

 

Jak Wam się podoba pierwsza ważna nowość na targach CES?

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.