Portale społecznościowe Facebook i Twitter znów odkryły rosyjskie trolle próbujące mieszać się w ich platformy. Obie firmy ujawniły, że zawiesiły kilka kont związanych z Internet Research Agency. Ta jest oczywiście zwykłą rosyjską farmą trolli, która stoi za rosyjską kampanią ingerującą w wybory w USA w 2016 roku. Dla Amerykanów jest to niezwykle wrażliwy temat, ponieważ ostatnio okazało się, że to właśnie ona miała decydujący wpływ na ich przebieg.

Facebook i Twitter odkrywają farmę trolli

Facebook i Twitter odkrywają farmę trolli

Chociaż nie po raz pierwszy firmy znalazły w tym roku konta farmy trolli z dalekiej Rosji, to, wydaje się, że grupa ta rozwija swoją taktykę. Zarówno Facebook, jak i Twitter donoszą, że konta IRA (nie, nie tego zespołu, a rosyjskiego wywiadu) utworzyły własną stronę informacyjną. Tym samym starały się zwiększyć swoją wiarygodność. Co więcej, udało im się zatrudnić prawdziwych i najwyraźniej nieświadomych zaistniałej sytuacji dziennikarzy. Ci byli autorami większości wpisów na jej łamach. Pozostałe jednak były już dziełem rosyjskiej propagandy.

W sumie nasz zespół znalazł i usunął około tuzina zwodniczych kampanii związanych z osobami związanymi z IRA. Kampania związana z grupą, którą usunęliśmy w sierpniu, w dużej mierze nie powiodła się na Facebooku, ale zmusiła nieświadomych, niezależnych dziennikarzy do pisania historii w jej imieniu.

— Podał Facebook w swoim oświadczeniu.

Zobacz też: Aplikacja Player.pl dostępna do pobrania na urządzeniach Apple TV

Twitter również pochwalił się swoimi osiągnięciami:

Zidentyfikowaliśmy pięć kont, które możemy wiarygodnie przypisać rosyjskim działaczom państwowym. Osiągnęły one jednak niewielki wpływ na Twitterze i w większości zamieszczały spam i inne niskiej jakości tweety.

Przy okazji jednak firma zauważa, że osoby odpowiedzialne za te konta były związane z serwisem informacyjnym o nazwie PeaceData. Dodatkowo zatrudniły one freelancerów do produkcji treści. Twitter obiecuje, że zablokuje wszystkie linki do tej strony i zablokuje możliwość ich dodawania. Oba portale przyznały, że zostały poinformowane o działalności IRA przez FBI, które pomogło zamknąć ich konta, zanim mogli zwiększyć swoje wpływy.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.