ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
data center Warszawa

Netia buduje data center pod Warszawą, otwarcie już w 2021 roku

Autor: Paweł Pązik Kategoria: Newsy

W Jawczycach pod Warszawą powstaje nowoczesne data center Grupy Netia – poinformował operator telekomunikacyjny. Obiekt ma być gotowy do użytku na początku 2021 roku. 

Netia niedawno pozyskała data center w Krakowie

Data center w Jawczycach pod Warszawą zostanie oddane do użytku na początku 2021 roku (fot. Massimo Botturi/Unsplash.com)

Na przełomie 2019 i 2020 roku Netia przejęła od Onetu data center w Krakowie. Ze względu na zadowolenie władz firmy z zainteresowania klientów, podjęto decyzję o kolejnej inwestycji, tym razem w centrum kraju. Dzięki powstaniu data center Netia będzie mogła świadczyć usługi data center as a service (wynajem przestrzeni w serwerowni i udostępniania infrastruktury niezbędnej do pracy serwerów) i usługi chmurowe (m.in. wirtualne data center na bazie technologii VMware). Członek zarządu Netii Aster Papazyan wyjaśnia:

Sprzedaż usług kolokacyjnych w naszym nowym data center w Krakowie spotkała się z pozytywnym odbiorem klientów instytucjonalnych. Zainteresowanie przekracza nasze oczekiwania. Obserwujemy też niesłabnący popyt na tego typu usługi w centrum kraju, dlatego postanowiliśmy zainwestować w nowy obiekt również w tym regionie. Spodziewamy się, że jego pełna komercjalizacja zajmie nam kilka lat.

Warszawa zyska ogromną powierzchnię serwerową w nowym data center

Obiekt, który Netia buduje w Jawczycach, będzie miał ponad 1000 m2 powierzchni serwerowej (4 komory, pozwalające na kolokowanie blisko 520 szaf rack) i ponad 1400 m2 nowoczesnych powierzchni biurowych. Firma podkreśla w komunikacie, że data center będzie wyposażone w innowacyjne zasilanie energetyczne. „System jest identyfikowany przez użytkownika jako pełne 2N, ale składa się z aż trzech torów zasilania. Jeden tor to klasyczny UPS, przy budowie dwóch kolejnych zastosowano DRUPSy. To UPSy dynamiczne, które wykorzystują energię zgromadzoną w masie wirującej” – informuje Netia. Firma zapewnia też, że duży nacisk położono na efektywność energetyczną i maksymalne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Dlatego też m.in. w DRUPS wykorzystano energię kinetyczną zamiast baterii. 

Czytaj też: Huawei GameCenter – nowa platforma z ekskluzywnymi grami i bonusem na start

Źródło: materiały prasowe

Sprawdź najnowsze wpisy