Elon Musk napisał na Twitterze, że Tesla będzie otwarta na licencjonowanie oprogramowania i dostarczanie układów napędowych i akumulatorów dla innych producentów samochodów. Musk dodał, że w ofercie będzie nawet Autopilot. Jest to zaawansowane oprogramowanie wspomagające kierowcę, które Tesla oferuje w celu zapewnienia inteligentnego tempomatu w wielu różnych scenariuszach jazdy. Esrto podkreślić, że wbrew nazwie nie należy go traktować jako prawdziwego autopilota.

Tesla będzie sprzedawała licencję na Autopilota

Tesla będzie sprzedawała licencję na Autopilota
Fot. Tesla X

Elon Musk podparł się artykułem portalu Teslarati na temat tego, jak niemieccy producenci samochodów chcą wypełnić lukę technologiczną między sobą a Teslą w zakresie produkcji pojazdów elektrycznych. Prezes Volkswagena, Herbert Diess, wielokrotnie wyrażał w swoich komentarzach podziw dla osiągnięć firmy Elona Muska. VW stworzyło własną platformę EV, którą zamierza wykorzystać jako bazę dla wielu różnych samochodów elektrycznych, od sportowych sedanów po SUV-y. Firma otwarcie dąży również do udzielenia licencji na swoją platformę MEB innym producentom samochodów, a w lipcu ubiegłego roku zawarła taką umowę z Fordem dla europejskiego biznesu amerykańskiego producenta samochodów. Firma może mieć jednak poważne problemy, kiedy przyjdzie jej konkurować z Teslą w tym segmencie. 

Zobacz też: Zmiana planów względem targów CES 2021 – upada ostatni bastion normalności

Musk twierdzi, że zainteresowanie Tesli licencjonowaniem wynika z jego podstawowego celu, którym jest przyspieszenie wprowadzenia zasad zrównoważonej energii, a nie zmiażdżenie konkurentów. Nie jest to pierwszy raz, kiedy producent samochodów deklaruje chęć większej otwartości w dążeniu do tego celu. W 2014 roku Musk ogłosił, że Tesla udostępni swoją własność intelektualną każdemu, kto w dobrej wierze będzie chciał korzystać z technologii firmy. Oczywiście, nie przeszkodziło to Tesli w podjęciu działań w stosunku do potencjalnych konkurentów w drodze postępowania sądowego. W zeszłym tygodniu złożyła ona pozew przeciwko producentowi samochodów elektrycznych Rivian i czterem swoim byłym pracownikom, zarzucając im kradzież tajemnic handlowych i kłusownictwo kluczowych talentów. Trudno jednak to traktować jako zaprzeczenie idei firmy.

Źródło: TechCrunch

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.