Twitter usunął 32 242 kont, które zostały odkryte jako operacje powiązane naciskami politycznymi. Zdecydowana większość z nich pochodziła z Chin, choć konta z Rosji i Turcji również zostały zbanowane. Firma przyznaje, że 23 750 spośród zbanowanych kont było częścią wysoce zaangażowanej sieci z siedzibą w Chinach. Większość tych tweetów była w języku chińskim, rozpowszechniając propagandę Komunistycznej Partii Chin zwodnicze narracje o dynamice politycznej w Hongkongu.

Twitter kasuje propagandowe konta

Twitter kasuje propagandowe konta

Oprócz tych kont istniało jeszcze 150 tysięcy kont, które służyły do rozpowszechniania tych treści wśród większej liczby użytkowników. Twitter oświadczył, że nie usunął ich, ponieważ nie miały one zbyt wielu obserwatorów. Serwis uważa, że usunięte konta miały związek z tymi zablokowanymi sierpniu 2019 za próbę zasiania politycznego niezgody w Hongkongu. Wtedy również wykorzystywano konta, które retweetowały propagandowe treści. Jednak było ich aż 200 tysięcy. Oczywiście poza Chinami mamy jeszcze Rosję. Z krajem tym jest powiązanych 1 152 zbanowanych kont. Były one powiązane z Current Policy, państwowym środkiem przekazu, który lubi promować partię Jedna Rosja i atakować politycznych dysydentów. Były one również skierowane do lokalnych rosyjskojęzycznych użytkowników.

Zobacz też: Android 11 zdradza wiele nowości… OnePlusa – słuchawki, kolory i szybkie ładowanie

Dodatkowo 7 340 kont skierowanych do użytkowników krajowych w Turcji zostało usuniętych. Służyły one do rozpowszechniania przekazów poparcia dla AK Partii. Jednocześnie wyrażały opinie korzystne dla prezydenta Erdogana. Uważa się, że były one prowadzone przez młodzieżowe skrzydło partii politycznej.

Działania w Turcji polegały na hakowaniu kont i przejmowaniu kontroli przez wyżej wymienione podmioty państwowe. Szersza sieć była również wykorzystywana do działań komercyjnych, takich jak spam.

— Podaje Twitter

Serwis obiecał, że będzie nadal pracował nad usunięciem propagandowych kont ze swojej platformy. Przy okazji zadba o zwiększenie społecznego zrozumienia tych problemów.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.