W życiu nie ma nic za darmo. W takim razie, w jaki sposób mogą zarabiać darmowe przeglądarki internetowe? Tak naprawdę nie ma zbyt wielu płatnych odpowiedników, choć Firefox kombinuje z płatnymi dodatkami. W końcu programistów trzeba jakość opłacić. Oczywiście niektóre projekty organizują zbiórki lub zachęcają do dobrowolnych wpłat. W przypadku najpopularniejszych przeglądarek internetowych (Google Chrome, Microsoft Edge) płacimy po prostu naszymi danymi. Brave za to wybrał zdecydowanie inną drogę.

Brave zamieniał linki na afiliacyjne – nieszkodliwy sposób zarobku

Otóż jak zauważył jeden z użytkowników Twittera, a później sprawę rozwinięto na Reddit-cie, Brave postanowił podstawiać swoje linki afiliacyjne w miejsce stron, które wspierał. Co to oznacza i czym są linki afiliacyjne? Bez głębokiego wchodzenia w temat, wystarczy, żebyście wiedzieli, iż zakup z takiej strony wiąże się z dodatkową prowizją dla polecającego. W tym przypadku jest nim Brave, który dostawał kilka procent od zakupionych usług. Spokojnie, sami użytkownicy nie płacili nic więcej – ich to tak naprawdę nic nie kosztowało. Niemniej sprawa dosyć szybko dotarła do autorów przeglądarki, którzy szybko postanowili w najnowszym kodzie wyłączyć funkcję odpowiedzialną za zmianę linków.

Jeśli korzystacie z Brave i nie chcecie mieć podstawianych linków afiliacyjnych, to wystarczy, że wyłączycie stosowną flagę na stronie brave://settings/appearance. Stosowna aktualizacja, która zrobi to automatycznie i globalnie zaplanowana jest na 11 czerwca. Niemniej w Polsce zapewne ta sytuacja w ogóle nie występowała.

Zobacz też: Protesty przeciwko 5G ze swoim międzynarodowym dniem – szykują się kolejne podpalenia masztów?

Jak Wy oceniacie tę praktykę? W końcu użytkownicy Brave w żaden sposób nie tracili poprzez zakupy z linków afiliacyjnych. Niemniej pozostają kwestie moralne i brak świadomości takich czynów. Szczególnie że Brave jest reklamowany jako bardzo bezpieczna przeglądarka, która dba o prywatność użytkowników. Oczywiście nie wiemy, jak długo trwał ten proceder. Zapewne niezbyt długo, gdyż tego typu podmiana linków rzuca się w oczy. Jednak jestem ciekawy Waszego zdania na ten temat. Jest on Wam obojętny czy to powód, aby zmienić przeglądarkę internetową

Źródło: Twitter, Reddit

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.