MicrosoftAndroid

 

Jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, Microsoft dzięki silnemu portfolio patentowemu jest w stanie wymusić od producentów innych urządzeń opłaty od każdego sprzedanego telefonu. Na przykład HTC już od jakiegoś czasu przekazuje firmie z Redmond równe 5$ za jedno sprzedane urządzenie z systemem Android, ostatnio uległ też między innymi Acer. Dziś porozumienie zostało osiągnięte z jednym z największych producentów telefonów z zielonym systemem – Samsungiem.

Wstępna propozycja Microsoftu wynosiła 15$ od sztuki, lecz po negocjacjach zakończyło się na zniżeniu opłaty do 10$. Jednak koreańska firma zobowiązała się dodatkowo do utrzymania ścisłej współpracy z MS przy tworzeniu urządzeń z Windows Phone. Uzasadniono to tym, że obydwie strony widzą wielkie szanse na znakomity wzrost popularności tejże platformy, więc nikt na tym nie straci.

A już na pewno nie Microsoft, którego zyski z Androida są większe niż z własnego systemu operacyjnego, gdzie od każdego telefonu pobierana jest podobna opłata licencyjna w wysokości około 15$. Jeżeli wziąć pod uwagę, że Samsung Galaxy S II sprzedał się w ilości 10 mln sztuk, to tylko dzięki temu urządzeniu firma z Redmond otrzymałaby aż 100 milionów dolarów. A pozostają jeszcze równie popularne telefony tego producenta kierowane na niższe półki, od których pobierana będzie ta sama kwota, co od high-endowego GS II.

Jak widać Samsung nie ma lekko z Androidem – od jakiegoś czasu musi wydawać sporo pieniędzy na spory patentowe z Apple, a teraz dochodzi płacenie Microsoftowi haraczu od każdego sprzedanego urządzenia. Ciekawe jakie będą długoterminowe konsekwencje tych działań i jaki Samsung wymyśli sposób, by odbić sobie utracony zysk.

źródło: pocketnow.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Urban

Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.