ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Budżetowy Ryzen 3 3100 podkręcony do niemal rekordowej wartości

Autor: Marcin Nic Kategoria: Newsy

Pasjonaci desktopów z pewnością są zaznajomieni z terminem overclockingu. Chociaż podkręcanie nie jest już aż tak popularne jak w starszych generacjach, tak nadal jest to bardzo dobry sposób na wyciągnięcie dodatkowej wydajności z posiadanych podzespołów. Są również osoby zajmujące się profesjonalnym overclockingiem, tacy jak na przykład TSAIK. Teraz trafił do niego najnowszy budżetowy procesor Ryzen 3 3100.

AMD Ryzen 3 3100 to procesor podatny na wysoki overclocking w specjalnych warunkach

overclocking Ryzen 3 3100

W przeprowadzonych przez overclockera testach Ryzen 3 3100 był w stanie osiągnąć zaskakujące 5923,62 MHz. Oczywiście warto wspomnieć, że taki wynik nie jest możliwy do osiągnięcia w warunkach domowych. Chyba że ktoś posiada komputer chłodzony ciekłym azotem, ponieważ to właśnie ten chłodziwo wykorzystał podczas swoich testów TSAIK. Podniesienie częstotliwości pracy aż do wyżej wspomnianej wartości wydaje się więc sporym i dosyć zaskakującym sukcesem. Przypomnijmy, że AMD Ryzen 3 3100 to 4-rdzeniowy i 8-wątkowy procesor, którego bazowe taktowanie wynosi 3,6 GHz. Osiągnięty przez ten CPU wynik jest jednocześnie drugim najwyższym wynikiem dla procesora bazującego na architekturze Zen 2. Pierwsze miejsce dzierży 16-rdzeniowy układ Ryzen 9 3950X. Wartość taktowania po overclockingu w jego przypadku wyniosła 6041 MHz. Oczywiście należy pamiętać, że jest to flagowy przedstawiciel poprzedniej serii procesorów Ryzen 3000. Tym bardziej wynik osiągnięty przez budżetowego Ryzena 3 3100 jest tylko dowodem na to, że w nowych procesorach AMD drzemie naprawdę spory potencjał jeśli chodzi o overclocking.

Zobacz też: Samsung Galaxy A41 debiutuje w Polsce – wiemy, gdzie i za ile można go kupić

Platforma testowa, dzięki której tak duży overclocking AMD Ryzen 3 3100 był możliwy to płyta główna MSI X570 Tomahawk oraz 8 GB pamięci RAM w pojedynczej kości. Zgodnie z zamieszczonym obrazem z benchmarku CPU-Z TSAIK ustawił napięcie procesora na 1,45 V. Sami przyznacie, że jest to dość wysoka wartość, która wymusiła również zastosowanie chłodzenia ciekłym azotem. Rzecz jasna na taki overclocking AMD Ryzen 3 3100 nie zdecyduje się żaden użytkownik w warunkach domowych. Widać jednak, że nowa propozycja od „Czerwonych” idealnie będzie nadawała się do budżetowych zestawów, gotowych do modernizacji w przyszłości. Zwłaszcza w połączeniu z płytami głównymi B550, które będą kompatybilne z procesorami z serii Ryzen 4000.

Źródło: Wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy