Harmonogram Qualcomma 2020/2021

Qualcomm zabiera głos w sprawie oszustw w testach wydajnościowych

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

MediaTek wzbudził kontrowersje w zeszłym tygodniu. Wtedy bowiem okazało się, że producent oszukuje w testach wydajnościowych swoich procesorów już od kilku lat. Sprawa wyszła na jaw, kiedy ich kilkuletni układ pokonał w pojedynku Dimensity 1000L, uznawany za najwydajniejszy procesor ze średniej półki. I to mimo znacznie słabszych parametrów. Producent bronił się, twierdząc, że nie ma problemu, ponieważ wszyscy tak robią. No cóż, Qualcomm poczuł się dotknięty tym twierdzeniem.

Qualcomm o oszustwach w benchmarkach

Qualcomm o oszustwach w benchmarkach

Qualcomm wydał oświadczenie do Android Authority, w którym kategorycznie zaprzecza, że w jakikolwiek sposób wpływa na wyniki testów wydajnościowych:

Whitelisting aplikacji benchmarkowej jest generalnie uważane przez branżę za oszustwo, ponieważ nie spełnia celu benchmarku, którym jest odzwierciedlenie doświadczeń użytkownika w codziennym użytkowaniu. Qualcomm nie korzysta z tej techniki w żadnym ze swoich produktów.

Warto tu wyjaśnić, czym ten Whitelisting jest. Otóż polega to na umieszczeniu konkretnych aplikacji, w tym przypadku testów wydajnościowych na białej liście. Po ich uruchomieniu urządzenie wchodzi w tryb znacznego zwiększenia wydajności, dzięki czemu osiąga znacznie lepsze wyniki w testach. Na dłuższą metę jednak taki poziom wydajności wiązałby się z szybkim zużyciem energii i przegrzewaniem urządzenia. Właśnie dlatego smartfony na codzień są mniej wydajne, niż umożliwiałby im to zastosowany procesor. 

Zobacz też: YouTube i tablety to teraz wygodniejsze połączenie

Oczywiście jest całkowicie możliwe, że MediaTek odnosił się do innego konkurenta, takiego jak Huawei czy Samsung. Jednak firmy te głównie produkują chipsety dla swoich własnych marek. Jedynie Samsung od czasu do czasu sprzedaje swoje chipy innym. Qualcomm jest jedyną dużą firmą, która jest bezpośrednim konkurentem dla MediaTek na całym świecie w każdym przedziale cenowym. Cała ta sytuacja jest ogromnym ciosem dla MediaTeka. Firma ta odzyskuje powoli zaufanie użytkowników. Takie działania znów wystawiają je na ciężką próbę.

Źródło: Android Authority

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy