Intel-Atom-Android

Żadną tajemnicą nie jest to, że Android jest systemem zoptymalizowanym pod kątem architektury ARM. Całkiem niespodziewanie Intel poinformował, że Android 2.3 Gingerbread będzie dostępny w wersji dla Intel Atom.

Jednym z najbardziej udanych projektów, które miały na celu zaadoptowanie systemu Android dla procesorów x86 jest Androidx86. Dzięki staraniom programistów, możliwe jest zainstalowanie systemu Google m.in. na notebookach, które korzystają z architektury x86. Działanie jednak pozostawiało wiele do życzenia.

Możliwością wsparcia procesorów x86 do tej pory nie był zainteresowany ani koncern Google, ani żaden liczący się producent procesorów. Wygląda jednak na to, że coś się zmieniło i już za kilka miesięcy zostanie udostępniony Android 2.3 Gingerbread, który będzie działał na urządzeniach z procesorem Intel Atom serii E6xx.

https://www.youtube.com/watch?v=fj8VMlN_t-s

Zgodnie z zapowiedziami lidera w dziedzinie produkcji układów scalonych, Gingerbread dla Atoma powinien zadebiutować w styczniu 2012 roku. Biorąc pod uwagę to, że Android 2.3 zadebiutował 6 grudnia 2010 roku, trzeba przyznać, że taka, a nie inna decyzja jest dość zaskakująca.

Tak naprawdę nie wiadomo, dlaczego Intel zdecydował się na Gingerbreada – w końcu ta wersja systemu wkrótce zostanie zastąpiona przez Ice Cream Sandwich, wprowadzając liczne modyfikacje i udogodnienia. Teoretycznie lepszym wyborem byłby również Honeycomb, który jest zoptymalizowany pod kątem tabletów, dobrze radząc sobie z obsługą innych urządzeń.

Pomysł Intela jest na pewno ciekawą inicjatywą, jednak pokazuje bardzo wyraźnie, że producenci sprzętu nie zawsze nadążają za największymi koncernami, które zajmują się tworzeniem oprogramowania. Zdecydowana większość osób chciałaby, aby plany Intela dotyczyły Ice Cream Sandwich, a nie Gingerbreada.

Amerykańskiemu producentowi sprzętu z pewnością zależy na tym, aby zainteresowanie tym projektem było możliwie jak największe – nie wiadomo jednak, czy któryś z koncernów zdecyduje się wykorzystać Androida w wersji Gingerbread, zwłaszcza, że w styczniu 2012 roku minie 13 miesięcy od momentu premiery.

źródło: Liliputing

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula