OneWeb ogłasza upadłość

Firma z sektora kosmicznego ogłasza upadłość – kryzys zbiera pierwsze żniwo

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

SpaceX przy pomocy usług StarLink chce odmienić wizerunek internetu satelitarnego. Nie jest to jednak jedyna firma, która posłała w tym celu w niebo własne satelity. Dobrym przykładem jest tutaj startup OneWeb, który posłał na orbitę już 74 takie urządzenia. Niestety, przegrał on walkę w kosmicznym wyścigu. Jednak nie z konkurentami, a z pandemią. Koronawirus pokrzyżował plany przedsiębiorstwa, które znalazło się przez to w poważnych tarapatach.

OneWeb ogłasza upadłość

OneWeb ogłasza upadłość

Według oświadczenia OneWeb firma była już bardzo blisko uzyskania wsparcia od inwestorów. Niestety, na skutek pandemii koronawirusa straciła zainteresowanie inwestora. Dlatego też jeden z najbardziej obiecujących startupów kosmicznych został zmuszony do ogłoszenia upadłości. Jednak nie wszystko jeszcze stracone. Wciąż jeszcze możliwa jest sprzedaż firmy. To umożliwiłoby wznowienie jej projektu, jednak pod nowymi skrzydłami. Dlaczego ktoś miałby to robić? No cóż, chociażby dla wyżej wspomnianych 74 satelitów, które znajdują się na ziemskiej orbicie. Dodatkowo firma ma bogate zaplecze technologiczne i doświadczonych pracowników. Chociaż jeśli o nich chodzi, to już teraz muszą się zmierzyć z falą zwolnień z OneWeb. 

Zobacz też: Control w GeForce Now to dopiero początek

Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście aż tak potrzebujemy przełomu w tej dziedzinie? Internet satelitarny ma opinię drogiego, powolnego i ograniczonego limitami. No cóż, opinie nie zawsze idą w parze z faktami. Przejrzałem kilka ofert i przyznam, że obecnie nie wyglądają one wcale aż tak źle. Już za 40 PLN miesięcznie razem z wynajęciem sprzętu można mieć internet bez limitu transferu, z limitem prędkości do 16 Mbps pobierania i 3 Mbps wysyłania. Dla osób, które nie mogą skorzystać z łącza kablowego, wypada to naprawdę dobrze. Nawet lepiej niż mobilny, który obecnie u każdego operatora jest objęty limitem transferu danych. Z drugiej strony, jeśli dzięki OneWeb byłoby jeszcze taniej, a przynajmniej zdecydowanie szybciej w tej samej cenie, to warto trzymać kciuki, aby firma wstała z kolan.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy