ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Tryb ciemny Facebook PC

Nowy wygląd Facebooka na PC – dostajemy tryb ciemny i brak ergonomii

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Facebook uznał, że już najwyższy czas na zmiany. Portal społecznościowy całkowicie przebudował wygląd swojej strony głównej. Dodał przy tym obsługę trybu ciemnego. I super! Już nawet Facebook Lite ma taką funkcję. Przyznam, że jest to spore udogodnienie. W ostatnim czasie zaczynam pracę, kiedy jest jeszcze ciemno, a z racji, iż nie mieszkam sam, to nie mogę sobie pozwolić na zapalenie światła. W takim wypadku biały kolor tła nawet przy maksymalnym ściemnieniu ekranu zwyczajnie razi w oczy. Na całe szczęście serwis wciąż umożliwia przełączenie się na stary wygląd.

Tryb ciemny Facebook PC

Tryb ciemny Facebook PC

Ktoś może zapytać: ale zaraz, chwaliłeś tryb ciemny, a teraz piszesz, że na szczęście da się to wyłączyć? Człowieku! Bądźże konsekwentny! No niestety, serwis nowy wygląd po prostu skopał. Owszem, jestem skończoną marudą. Oczywiście, wszelkie zmiany w wyglądzie oprogramowania przyjmuję równie dobrze, jak grupa studentów w piątkową noc widok zamkniętego monopolowego. I to jedynego w promieniu kilku kilometrów, a nocny autobus przyjedzie dopiero za 40 minut. Jednak nie chodzi tu o to, że wszystko zostało poprzestawiane w inne miejsca. W końcu wszystkie ikony są większe, duża część niepotrzebnych całkowicie zniknęła. Wszystko jest uproszczone i wygląda po prostu lepiej. 

Zobacz też: Rodzina Pixel 4 w końcu z wyczekiwanym usprawnieniem skanera twarzy

A przynajmniej do czasu jak wejdziemy na jakąś stronę na Facebooku. Wtedy to, co najważniejsze, czyli posty wędrują na prawą krawędź ekranu. Zamiast być w jego centrum, czyli tam, gdzie najczęściej kierujemy wzrok, te przesuwają się w miejsce gdzie powinny być mniej istotne elementy. Kojarzycie może Bananowego Janka? Jego najsłynniejsze powiedzenie pasuje tu jak ulał. Przecież tu nie ma ani odrobiny ergonomii. Kto wpadł na pomysł, żeby zrobić coś takiego? Kto wpadł na pomysł, żeby to przyklepać i udostępnić użytkownikom? Owszem, na ekranach trochę szerszych niż laptopowy wygląda to odrobinę lepiej. Nie znaczy to jednak, że dobrze. W samym centrum ekranu mamy wtedy nie jedną, a dwie kolumny. Po co? Jaki jest tego cel? Mam nadzieję, że to naprawią jeszcze zanim ten wygląd stanie się domyślny. A ma się to stać jeszcze w tym roku.

Sprawdź najnowsze wpisy