ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Raspberry Pi w respiratorach

Raspberry Pi zamiast Chromecast? Teraz to możliwe

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Raspberry Pi to wspaniała platforma sprzętowa, którą pokochali zwłaszcza miłośnicy wolnego oprogramowania. Pozwala ona na tworzenie szeregu urządzeń od prostych czujników, po bardziej skomplikowane układy automatyki czy konsole do gier. Często służy także jako podstawa do konstrukcji alternatywy dla znacznie droższego sprzętu.lub po prostu urządzeń, które już teraz są na rynku, nie kosztują wiele, ale nie spełniają założeń idei wolnego oprogramowania.

NymphCast – alternatywa dla Chromecast

NymphCast

Tak jest i w tym przypadku. Okazuje się, że przy pomocy malinki i odrobiny wiedzy można stworzyć alternatywę dla Chromecasta. Biorąc pod uwagę, że ten w wersji pierwszej można kupić już poniżej 100 PLN, to jest to raczej opcja dla tych, którzy lubią majstrować. Wszystko zaczęło się od inżynier oprogramowania Mayi Posch. Przekształciła ona Raspberry Pi w platformę, która umożliwia strumieniowanie obrazu i dźwięku na telewizor. Całość ochrzciała mianem NymphCast. Projekt został niedawno udostępniony na Redditcie wraz z całą specyfikacją, schematami i niezbędnym oprogramowaniem.

Zobacz też: Premiera Redmi K30 Pro już za kilka dni – są nowe zdjęcia

Mimo porónwań do Chromecasta całość jest niestety znacznie bardziej złożona. Pliki muszą być wysyłane z urządzenia z Linuxem, które działa jako serwer NymphCast. Smartfon w tym przypadku służy jedynie jako terminal, którym można zarządzać tym połączeniem i wybierać pliki. Przyznam, że bardziej mi to przypomina serwer NAS z dorobioną ideologią niż alternatywę dla rozwiązania Google. Z drugiej strony projekt jest wciąż w wersji Alpha. Być może ostatecznie rzeczywiście będzie w stanie zastąpić rozwiązanie oferowane przez Google. Całość jest dostosowana do pracy z jRaspberry Pi 2, 3, 4, a nawet Zero W. 

Źródło: Reddit

Sprawdź najnowsze wpisy