Drugi co do wielkości producent układów pamięci na świecie, czyli SK Hynix, rozszerzy w tym roku swoją działalność w dziedzinie matryc do smartfonów. Oznacza to, że południowokoreański gigant dołączy do takich firm jak Sony i Samsung w segmencie czujników obrazu do smartfonów. Jeszcze w tym roku producent za zamiar wprowadzić na rynek przynajmniej cztery nowe czujniki obrazu CMOS do smartfonów. Czyżby duopol Samsunga i Sony był zagrożony?

SK Hynix Black Pearl

SK Hynix Black Pearl

SK Hynix zmienio nazwę marki CIS (CMOS Image Sensor) na Black Pearl. W pierwszej połowie 2020 roku marka skupi się na dostarczaniu czujników teleobiektywowych i szerokokątnych do smartfonów. Black Pearl będzie więc bezpośrednim konkurentem serii Exmor firmy Sony i ISOCELL Samsunga. Firma już rozpoczęła dostarczanie swoich elementów do producentów smartfonów. Jak widać mamy tu do czynienia z marką, która najpierw działa, a potem chwali się wynikami. Czwarty czujnik obrazu wejdzie do masowej produkcji jeszcze w tym miesiącu. Biorąc pod uwagę, że to dopiero początek roku, to możliwe, że SK Hynix zaskoczy nas czymś jeszcze. Niedawne wejście firmy na rynek przetworników obrazu CMOS wynika z rosnącego zapotrzebowania na przetworniki tego typu w smartfonach. Według Strategy Analytics średnia liczba aparatów na smartfon wzrosła z 2,2 w 2017 roku do 3,9 w 2020 roku.

Zobacz też: AMD potwierdza mocne podzespoły PS5

Oczywiście sama produkcja matryc ma drugorzędne znaczenie. Liczy się przede wszystkim ich jakość. Tej co prawda nie znamy, ale możemy przytoczyć szczegóły techniczne tych przetworników. Wszystkie cztery mają rozmiar pikseli 1 µm. Oznacza to, że powinny przechwytywać wystarczająco dużo światła, także w mniej korzystnych warunkach. Najprawdopodobniej są one przeznaczone dla smartfonów klasy średniej i wyższej. Hi-1634 i Hi-2021 to dwa czujniki dedykowane obiektywom szerokokątnym. Oferują one rozdzielczość odpowiednio 16 i 20 Mpix. Obydwa potrafią łączyć cztery piksele światłoczułe w jednej piksel obrazu. To zwiększa efektywny rozmiar pikseli do 4 µm. Powinno się to przełożyć na wysoką jakość zdjęć nocnych. Pozostałe dwa czujniki to: Hi-847 i Hi-1337 o rozdzielczościach odpowiednio 8 Mpix i 13 Mpix. Są one dedykowane do teleobiektywów oferującym 3-krotne powiększenie. SK Hynix potwierdziło również, że w drugiej połowie 2020 roku wprowadzi na rynek przetwornik 48 Mpix do aparatu głównego. Miejmy nadzieję, że podejmą one walkę z propozycjami od Samsunga i Sony. Konkurencji na rynku nigdy zbyt wiele.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.