Samsung_Exynos_Quad-Core

 

Jesteśmy świeżo po premierze nowego smartfonu Samsunga w postaci Galaxy Alpha. Nie zaskoczył on nas praktycznie żadnym elementem, gdyż wszystko poznaliśmy już zdecydowanie wcześniej. Jednak razem z tym urządzeniem, Koreańczycy przedstawili nowy układ Exynos z najwyższej półki.

 

Samsung coraz mocniej zapuszcza korzenie na mobilnym rynku, co widać chociażby po plotkach mówiących o tworzeniu jednostek dla Qualcomma. To mogłoby przybliżyć Koreańczyków do monopolu, ale póki co jeszcze pojawiają się nowe układy z własnej serii Exynos. Model oznaczony numerem 5430 trafił do Galaxy Alpha i w Sieci pojawiły się już pierwsze testy tej jednostki. Zanim jednak je przedstawię to zobaczmy czym charakteryzuje się nowy Exynos:

 

  • konfiguracja big.LITTLE;
  • 8 rdzeni: 4x Cortex-A15 (1,8 GHz), 4x Cortex-A7 (1,3 GHz);
  • 20 nm proces technologiczny;
  • GPU: Mali-T628 MP6 (533 MHz);
  • rozdzielczości obrazu do WQHD (2560×1440) lub WQXGA (2560×1600).

 

Oczywiście ta jednostka posiada jeszcze wiele innych technologii oznaczonych przez Samsunga jako „najlepsze”, ale przejdźmy do samej wydajności. Pierwsze testy Galaxy Alpha pokazują, że w wielu benchmarkach Exynos 5430 jest na podobnym poziomie, co Snapdragon 801/805, ale jeżeli już je pokonuje to drastycznie.

 

Tym samym Galaxy Alpha jest smartfonem z najwyższej półki spakowanym w nieco mniejszą obudowę. Wygląda na to, że oprócz nowego iPhone’a, za przeciwnika Samsung wziął sobie również nadchodzący model Sony w postaci Xperii Z3 Compact.

 

 

źródło: GSMArena.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.