Podczas gdy analitycy giełdowi przywiązują bardzo małą wagę do wycen kapitalizacji rynkowej, firmy lubią podawać liczby jako miarę wzrostu. Dotychczas tylko kilka firm przekroczyło poziom biliona dolarów. Spółka-matka Google, czyli Alphabet właśnie do nich dołączyła. W czwartek zamknęła ona swój obrót na poziomie 1.450,16 USD za akcję, łamiąc tym samym limit rynkowy wynoszący 1 bilion dolarów. Obecnie kurs jest jeszcze wyższy i wynosi 1479,52 USD, co oznacza kapitalizację na poziomie 1,02 bln USD.

Wartość Google przekroczyła bilion dolarów

Wartość Google bilion dolarów

W przyszłym miesiącu spółka poda swoje wyniki za czwarty kwartał, a analitycy Motley Fool przewidują około 20-procentowy wzrost rok do roku z przychodami na poziomie 46,9 mld dolarów. Jest to czwarta amerykańska firma, która przełamała barierę bilionów dolarów. Pierwsze było Apple, któremu udało się to osiągnąć w 2018 roku. Kolejną firmą był Amazon, który jednak dość szybko znalazł się pod tym progiem. Microsoft osiągnął taką wartość w zeszłym roku. Oczywiście mówimy tutaj jedynie o firmach amerykańskich. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę cały świat, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Zobacz też: Wiemy, jakim poważaniem w społeczeństwie cieszy się zawód informatyka

PetroChina był pierwszym, który osiągnął wycenę w 2007 roku, jednak na dość krótko. Natomiast Saudi Aramco w grudniu 2018 roku mogło się pochwalić kapitalizacją powyżej 2 bilionów USD. Jednak bardzo szybko wartość ta spadła do zaledwie 119 miliardów USD. To dosyć jasno pokazuje, że kapitalizacja rynkowa nie jest czymś, na czym należy się skupiać. W takim wypadku trudno powiedzieć, czy Alphabet jest w stanie utrzymać swoją wycenę.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.