Minął już ponad tydzień od wprowadzenia obowiązku wystawiania recept w wersji elektronicznej. Lekarze każdego dnia wystawiają 2 miliony e-recept. Ministerstwo zdrowia uważa przedsięwzięcie za sukces.

2 miliony e-recept dziennie

Mimo wystawiania ok. 2 mln elektronicznych recept dziennie system działa stabilnie. Liczymy, że w połowie lutego przekroczymy poziom 90 proc. recept w postaci elektronicznej, a recepty papierowe będą już wystawiane tylko w wyjątkowych przypadkach. To bardzo ważne m.in. dlatego, że system zasili wiele nowych i przydatnych dla lekarzy informacji. Do tej pory mieliśmy oczywiście wiedzę na temat leków refundowanych i tego, jakie recepty są refundowane, ale teraz wiemy dodatkowo to, które recepty nie są realizowane, czy pacjenci kupują tańsze zamienniki, będziemy też mogli lepiej interpretować interakcje między lekami. Z punktu widzenia zdrowia obywateli to cenna wiedza – tłumaczył wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w rozmowie z Pulsem Biznesu.

2 miliony e-recept

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2019 r. resort zdrowia we współpracy z NFZ intensywnie promował e-receptę, informując o niej m. in. w spotach telewizyjnych i radiowych. Pacjenci mogą otrzymać ją w postaci wydruku informacyjnego, mogą też – o ile mają Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – dostać esemesa lub e-maila, którego wystarczy okazać w aptece (w przypadku esemesa wraz z numerem PESEL), by dostać lek. Przypomnijmy, że aptekarze nie muszą już odszyfrowywać wypisanych przez lekarzy recept. Od 8 stycznia wszyscy lekarze mają obowiązek wystawiać recepty w formie elektronicznej.

Czytaj także: Czy to ostateczny wygląd PlayStation 5? Sony coś… kopnęło

E-recepty to element tzw. projektu e-zdrowie (P1). To współfinansowany przez Unię Europejską projekt stworzenia elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania danych. Program oficjalnie wystartował w 2007 r., ale widoczne dla pacjentów efekty pojawiły się dopiero niedawno. Kolejnym krokiem po e-receptach mają być elektroniczne skierowania. Więcej czasu będzie potrzebne na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej.

źródło: Puls Biznesu

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.