USA przedstawia oficjalne zasady ograniczeń narzuconych na Sztuczną Inteligencję

Paweł Maretycz Newsy 2020-01-08

O tym, że USA planuje ograniczyć rozwój sztucznej inteligencji, pisałem już na początku tego tygodnia. Wbrew pozorom z amerykańskiego punktu widzenia to działanie jak najbardziej ma sens. Samo ograniczanie rozwoju nie jest tutaj oczywiście celem samym w sobie. Chodzi tu o odcięcie krajów nieprzychylnych USA od technologii AI pochodzącej z tego kraju. Jest to więc jedynie przykry skutek uboczny.

USA ogranicza Sztuczną Inteligencję

USA ogranicza Sztuczną Inteligencję

Biały Dom zaproponował 10 zasad, które agencje federalne powinny uwzględnić przy regulacji sztucznej inteligencji. W wytycznych podkreślono ograniczenie nadmiaru regulacji i zachęcono Europę i innych sojuszników do unikania modeli zabijania innowacji. Jak więc widać USA jest świadome problemów tego rozwiązania i stara się je minimalizować. Wytyczne nakazują agencjom federalnym przeprowadzenie oceny ryzyka i analizy kosztów i korzyści przed podjęciem jakichkolwiek działań regulacyjnych dotyczących sztucznej inteligencji, z naciskiem na ustanowienie elastycznych ram, a nie jednej, uniwersalnej regulacji. Jest to niezwykle rozsądne i przemyślane podejście do problemu.

Zobacz też: Dzięki temu urządzeniu klasyczne maski antysmogowe odejdą do lamusa

Warto przypomnieć tutaj wydany w zeszłym roku przez prezydenta USA nakaz wykonawczy Amerykańskiej Inicjatywy na rzecz Sztucznej Inteligencji. Zmusił on agencje federalne do priorytetowego traktowania Sztucznej Inteligencji. W miarę jak technologia ta znajduje coraz więcej zastosowań, rosną obawy etyczne dotyczące prywatności, bezpieczeństwa cybernetycznego i uprzedzeń. Jest mało prawdopodobne, aby inne kraje przyjęły stanowisko Białego Domu, ponieważ organy międzynarodowe, takie jak UE, opowiadają się za większą liczbą regulacji dotyczących AI.

Źródło: Engadget


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x