O tym, że USA planuje ograniczyć rozwój sztucznej inteligencji, pisałem już na początku tego tygodnia. Wbrew pozorom z amerykańskiego punktu widzenia to działanie jak najbardziej ma sens. Samo ograniczanie rozwoju nie jest tutaj oczywiście celem samym w sobie. Chodzi tu o odcięcie krajów nieprzychylnych USA od technologii AI pochodzącej z tego kraju. Jest to więc jedynie przykry skutek uboczny.

USA ogranicza Sztuczną Inteligencję

USA ogranicza Sztuczną Inteligencję

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Biały Dom zaproponował 10 zasad, które agencje federalne powinny uwzględnić przy regulacji sztucznej inteligencji. W wytycznych podkreślono ograniczenie nadmiaru regulacji i zachęcono Europę i innych sojuszników do unikania modeli zabijania innowacji. Jak więc widać USA jest świadome problemów tego rozwiązania i stara się je minimalizować. Wytyczne nakazują agencjom federalnym przeprowadzenie oceny ryzyka i analizy kosztów i korzyści przed podjęciem jakichkolwiek działań regulacyjnych dotyczących sztucznej inteligencji, z naciskiem na ustanowienie elastycznych ram, a nie jednej, uniwersalnej regulacji. Jest to niezwykle rozsądne i przemyślane podejście do problemu.

Zobacz też: Dzięki temu urządzeniu klasyczne maski antysmogowe odejdą do lamusa

Warto przypomnieć tutaj wydany w zeszłym roku przez prezydenta USA nakaz wykonawczy Amerykańskiej Inicjatywy na rzecz Sztucznej Inteligencji. Zmusił on agencje federalne do priorytetowego traktowania Sztucznej Inteligencji. W miarę jak technologia ta znajduje coraz więcej zastosowań, rosną obawy etyczne dotyczące prywatności, bezpieczeństwa cybernetycznego i uprzedzeń. Jest mało prawdopodobne, aby inne kraje przyjęły stanowisko Białego Domu, ponieważ organy międzynarodowe, takie jak UE, opowiadają się za większą liczbą regulacji dotyczących AI.

Źródło: Engadget
Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.