Nieprzemyślany tweet ujawnił, że dyski SSD drugiej generacji Optane 3D XPoint Intela są testowane z nową flagową funkcją: Obsługa PCIe 4.0. Rzecz w tym, że Intel nie posiada żadnych procesorów, które obsługują ten standard. Oznacza to, że do testów Niebiescy potrzebują procesorów stworzonych przez AMD. Sytuacja ta mocno ośmiesza obecnego lidera rynku. Chyba lepiej byłoby dla niego, gdyby się nie chwalił takimi rewelacjami.

Intel nie ma procesorów zdolnych obsłużyć ich najnowsze dyski SSD

 

AMD umożliwiło obsługę PCIe 4.0 w Ryzenach trzeciej generacji. Można to było traktować początkowo jedynie jako ciekawostkę. Jednak od tamtej pory pojawiła się seria dysków SSD PCIe 4.0 o prędkości prawie dwukrotnie większej niż poprzednie generacje. Dział procesorów Intela mógł nie postrzegać tego jako wielkiego problemu. Jednak sekcja odpowiedzialna za produkcję układów pamięci została zmuszona za nadgonieniem za konkurencją. Frank Ober, inżynier marketingu technicznego Intela, powiedział na Twitterze, że Intel jest skłonny wysłać dyski SSD PCIe 4.0 do deweloperów. Ci będą jednak potrzebowali procesorów PCIe 4.0, aby móc w pełni z nich korzystać.

Zobacz też: Nintendo Swith Pro z 4K w tym roku – kolejny hit?

We wrześniu Intel potwierdził rozwój dysków SSD Alder Stream, aktualizacji ich dysków Optane, które będą korzystać z technologii 3D XPoint drugiej generacji. Skupia się ona na zwiększaniu prędkości. Jeśli jednak chcą podwoić prędkość lub, jak Micron, potroić ją, będą potrzebować albo dwa razy więcej linii PCIe, albo zaktualizować je do PCIe 4.0, który ma dwukrotnie większą przepustowość niż PCIe 3.0. Intel chciał wbudować obsługę PCIe 4.0 w nową architekturę opartą na 10 nm, ale był zmuszony od lat ją opóźniać. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na koniec 2020 roku. Dlatego też, żeby skorzystać z pełni potencjału nowych nośników Intela będziemy musieli korzystać z procesorów AMD.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.