Tesla czyni postępy w realizacji planu budowy swojego europejskiego gigafactory w Berlinie, jak donosi Bloomberg. Właściciel koncernu, Elon Musk pracuje wspólnie z brandenburskimi urzędnikami państwowymi nad kontraktem na zabezpieczenie około 300 hektarów ziemi pod Berlinem w Gruenheide. Rząd zgodził się na ten kontrakt w jego obecnej formie i oczekuje na ostateczne podpisanie przez Teslę.

Niemiecka fabryka Tesli coraz bliżej

Niemiecka fabryka Tesli

Oprócz umowy Tesla złożyła również wymagane dokumenty w lokalnych urzędach ds. ochrony środowiska. Te opisują wpływ budowy fabryki, co jest krokiem koniecznym do uzyskania zezwolenia na budowę. Musk ujawnił, że podczas listopadowej konferencji, że wybrał teren tuż za Berlinem jako miejsce budowy Europejskiego Gigafactory firmy. Lokalizacja ta znajduje się w pobliżu nowego, budowanego od wielu lat berlińskiego lotniska. To zakończeniu budowy zastąpi starzejące się i ciasne berlińskie lotnisko Tegel. Berlin Gigafactory będzie produkowało zarówno samochody, jak i akumulatory i układy napędowe dla innych fabryk.

Zobacz też: Microsoft przygotowuje bibliotekę dla nowej konsoli – jest zainteresowany polskim twórcą gier

Pierwszym samochodem, jaki powstanie w nowej fabryce, będzie kompaktowy SUV Tesla Model Y. Docelowo nowy zakład może zatrudniać nawet 10 tysięcy osób i produkować do 500 tysięcy nowych pojazdów rocznie. Oznacza to, że już za kilka lat widok Tesli na europejskich drogach nie będzie nikogo dziwił. Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki temu pojazdy elektryczne zyskają znacznie większą popularność na Starym Kontynencie, w tym w Polsce.  Zwłaszcza że nowe akumulatory od IBM rozwiązują największe problemy obecnie stosowanych baterii litowych. Pozwoli to nam realnie zadbać o środowisko, natomiast same auta elektryczne dzięki prostszej konstrukcji są znacznie mniej awaryjne od spalinowych.

Źródło: TechCrunch

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.