W zeszłym roku Finlandia uruchomiła bezpłatny kurs online w zakresie sztucznej inteligencji. Jego celem jest edukowanie swoich obywateli na temat nowej technologii. Teraz, jako prezent bożonarodzeniowy dla świata, naród ten udostępnia sześciotygodniowy program dla każdego. Chociaż ściśle mówiąc, jest to prezent dla Unii Europejskiej. Finlandia rezygnuje z rotacyjnej prezydencji Unii pod koniec roku. Z tego też powodu postanowiła przetłumaczyć z tej okazji swój kurs na każdy język UE jako prezent dla obywateli.

Darmowy kurs AI

Darmowy kurs AI

Nie ma jednak żadnych ograniczeń geograficznych co do tego, kto może wziąć udział w kursie. Będzie on więc dostępny dla całego świata, a przynajmniej tej części, która mówi po angielsku, hiszpańsku i francusku, ponieważ są to najpopularniejsze języki Europejskie poza Starym Kontynentem. Kurs z pewnością sprawdził się w Finlandii, gdzie zapisało się na niego ponad 1 procent 5,5 mln obywateli krajów nordyckich. Kurs, nazwany Elements of AI, jest obecnie dostępny w języku angielskim, szwedzkim, estońskim, fińskim i niemieckim. Jednak jak już informowałem we wstępie wkrótce będzie dostępny we wszystkich językach krajów członkowskich.

Zobacz też: Dożywotnia licencja starcza tylko na… 8 lat. Cerberus dezaktywuje konta użytkowników

Darmowy kurs Elements of AI składa się z sześciu sekcji, z których każda trwa od 5 do 10 godzin. Istnieje już sporo witryn dla osób, które chcą nauczyć się podstaw AI. Jednak to oferta Finlandii wydaje się warta poświęcenia czasu. Jest ona ładnie zaprojektowana, oferuje krótkie testy na końcu każdej sekcji i obejmuje szereg tematów, od filozoficznych implikacji AI do kwestii technicznych, takich jak prawdopodobieństwo bayesowskie. Zakończenie powinno zająć około sześciu tygodni, przy czym każda sekcja zajmuje od pięciu do dziesięciu godzin. Fiński rząd powiedział, że pierwotnie zaprojektował kurs w taki sposób, aby dać swojemu obywatelowi przewagę w AI.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.