FDA przyznało przełomowy status algorytmowi, który mógłby uczynić przesiewowe badanie niewydolności serca bardziej dostępnym. I to zarówno w tradycyjnych placówkach, jak i w telemedycynie. Algorytm wykorzystuje sieć neuronową opracowaną przez cyfrową firmę medyczną Eko i Mayo Clinic. Dzięki zaledwie 15-sekundowemu elektrokardiogramowi (EKG) można zidentyfikować frakcję wyrzutową lewej komory (LVEF), środek powszechnie stosowany do diagnozowania pacjentów z niewydolnością serca.

AI wykryje niewydolność serca

AI wykryje niewydolność serca

Algorytm sztucznej inteligencji został wprowadzony w badaniu opublikowanym w Nature Medicine w styczniu 2019 roku. Został on przeszkolony na 44 959 pacjentach i przetestowany na 52 870 kolejnych. W tych wstępnych testach wykazał 87,5-procentową dokładność. Algorytm został zaprojektowany do pracy ze stetoskopem cyfrowym DUO firmy Eko. Urządzenie ręczne może być umieszczone po lewej stronie klatki piersiowej pacjenta i gromadzi zarówno dźwięki serca, jak i dane EKG. Może to ułatwić zbieranie danych EKG podczas rutynowych badań, a w przyszłości może być wykorzystywane w ustawieniach telemedycyny. W jej ramach pacjenci mogliby korzystać z urządzenia w domu. Natomiast dane, w tym ustalenia algorytmu, byłyby wysyłane do dostawcy usług medycznych.

Zobacz też: Putin wciąż używa Windows XP, używaj i Ty – zalety

Przełomowe oznaczenie wskazuje, że FDA postrzega algorytm jako potencjalne rozwiązanie dla niezaspokojonej potrzeby medycznej w przypadku choroby zagrażającej życiu. Pomoże to przyspieszyć proces przeglądu regulacyjnego. Chociaż jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy lub kiedy algorytm otrzyma zgodę do zastosowań medycznych. Jeśli algorytm zostanie sprzedany w przyszłości, Mayo Clinic mówi, że wykorzysta cały dochód, który otrzyma, aby wesprzeć opiekę nad pacjentem, edukację i badania naukowe.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.