Firma Western Digital dodała dwa nowe rdzenie procesora, SweRV Core EH2 i SweRV Core EL2, do swojej oferty mikrokontrolerów SweRV. Warto tutaj zaznaczyć, że każdy nośnik HDD to tak naprawdę mały komputer, chociaż o bardzo małej mocy. Jego zadaniem jest jednak jedynie sprawowanie kontroli nad odczytem i zapisem danych na dysku twardym. Dzięki nowym procesorom od WD te klasyczne nośniki powoli wypierane przez SSD będą mogły zaoferować znacznie więcej i to bez zwiększania ceny.

Western Digital prezentuje nowe procesory do dysków twardych

 procesory do dysków twardych

Nowsze układy Western Digital SweRV mają za zadanie znaczne zwiększenie mocy obliczeniowej w stosunku do obecnych procesorów opartych na architekturze RISC-V dostępnych na rynku. Najnowsze układy  SweRV od Western Digital, czyli SweRV Core EH2 i SweRV Core EL2 są znacznie wydajniejsze od poprzednika. W przeciwieństwie do niego oferują aż dwa rdzenie, zamiast pojedynczego. Wzrosło także ich taktowanie. Sięga ono do… 6,3 MHz. Mimo że wydaje się to niezwykle mało jak na dzisiejsze standardy, to jest to wartość wystarczająca dla dysku twardego. Dla porównania model EH1 pracował z zegarem 4,9 MHz. Poprawie uległ także proces technologiczny. Starszy układ był wykonany w technologii 22 nm. Natomiast nowsze zostały stworzone już w 16 nm.

Zobacz też: [Sprzed dekady] Premiera Samsung Bada, Sony Ericsson prezentuje Elma i Hazela

Producent obiecuje, że dzięki nowym układom będzie w stanie zaprezentować znacznie szybsze dyski twarde. Oczywiście nie ma najmniejszych szans, żeby były one w stanie dogonić nośniki SSD, zwłaszcza z powodu czasu dostępu do małych plików. Jednak poprawa wobec obecnych nośników HDD może sprawić, że wciąż będą one dobrym wyborem jako magazyny dużych ilości danych. Western Digital obiecuje, że dyski wyposażone w te nowe układy trafią na rynek już w przyszłym roku.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.