NASA jest zainteresowana powrotem astronautów na Księżyc w ciągu najbliższych pięciu lat. Agencja postrzega ten projekt jako krok naprzód w podboju Marsa. Nawet przy wypracowanej logistyce dalekosiężnych podróży kosmicznych, naukowcy będą musieli dokładnie rozważyć, w którym miejscu chcą wylądować na Czerwonej Planecie. Decyzja taka może to przesądzić o sukcesie bądź porażce misji.

Łatwo dostępna woda na Marsie

Łatwo dostępna woda na Marsie

Aby załogowa misja na Marsie miała jakąkolwiek szansę na długoterminowy sukces, astronauci będą musieli być w stanie zebrać część zasobów naturalnych planety. Chodzi tu o wodę w postaci lodu. NASA poprzez dane ze swoich orbitrerów Mars Reconnaissance Orbiter  i Mars Odyssey odkryła, że lód wodny występuje w niektórych regionach zaledwie kilka centrymetrów pod powierzchnią gruntu.

Nie potrzeba by było koparki, żeby wykopać ten lód. Można użyć łopaty.

— powiedział Sylvain Piqueux z Laboratorium Napędu Jet w Pasadenie w Kalifornii.

Zobacz też: Oto domniemana specyfikacja nadchodzącego Xboxa

Takie rezerwy mogą być nieocenione, gdy zostaną ponownie wykorzystywane jako woda pitna i do produkcji paliwa rakietowego. Inne aspekty życia na Marsie również mogłyby dobrze wykorzystać ten krytyczny zasób. Kluczowe obawy, które naukowcy będą musieli poddać dalszym badaniom przed potencjalną misją, obejmują stężenie lodu w różnych miejscach, głębokość, na której znajduje się lód, gęstość atmosfery w danym regionie i twardość gruntu pod nim. Na szczęście jest jeszcze sporo czasu na analizę. Prawdopodobnie minie jeszcze kilkadziesiąt lat, zanim ludzie będą gotowi podjąć próbę takiej podróży.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.