Żyjemy w czasach, w których sztuczna inteligencja jest na tyle zaawansowana, że nie ma większego problemu ze stworzeniem realistycznego deepfake’a. Doskonałym tego dowodem jest choćby aplikacja do rozbierania kobiet, która swojego czasu robiła furorę. Niestety sztuczna inteligencja może też zostać wykorzystana do stworzenia deepfake’a, który narobi realnych szkód. Wkrótce w Chinach ten proces zostanie ukrócony.

Tworzenie deepfake’ów w Chinach już wkrótce będzie przestępstwem

Chiny opracowały nowe przepisy mające na celu zapobieganie rozprowadzaniu fałszywych wiadomości (tzw. fake news) i wprowadzających w błąd filmów stworzonych przy użyciu sztucznej inteligencji, znanej też jako deepfake. Nadal będzie można tworzyć przeróbki, aczkolwiek aby były legalne, trzeba będzie wyraźnie zaznaczyć, że zostały stworzone przez sztuczną inteligencję. Nowe prawo wejdzie w życie już 1 stycznia 2020 roku w Chinach. Jego nieprzestrzeganie będzie przestępstwem, więc tak, za stworzenie śmiesznego obrazka czy filmu będzie można pójść do więzienia.

Zobacz także: [Recenzja] Oczyszczacz powietrza Philips AC2887/10 – czy się sprawdza? Zadbaj o swoje zdrowie!

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni twierdzi, że wraz z pojawieniem się nowych technologii takich jak deepfake, powstało realne zagrożenie związane z wykorzystywaniem takich treści do zakłócania porządku społecznego, naruszania interesów ludzi, tworzenie ryzyka politycznego i wywieranie negatywnego wpływu na bezpieczeństwo narodowe oraz stabilność społeczną. Trudno się z tym nie zgodzić.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.