Mimo planów ekspansji w Europie Huawei stoi w obliczu kolejnego zakazu. Tym razem producent smartfonów musi się zmierzyć z hiszpańskim Ministerstwem Obrony. Ma on związek z wprowadzeniem przez Stany Zjednoczone zakazu. Ten miał miejsce podczas sporów handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, w wyniku których firma została umieszczona na Liście podmiotów przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych.

Hiszpania blokuje Huaweia

Hiszpania blokuje Huaweia

Dla jasności: chiński gigant technologiczny nie ma zakazu sprzedaży swoich smartfonów hiszpańskim klientom. Urządzenia firmy mają zakazany dostęp do serwerów danych rządu hiszpańskiego, który obejmuje wiadomości e-mail od pracowników. Kilku członków Ministerstwa Obrony Narodowej nadal może zachować swój telefon Huawei do użytku osobistego. Jednak zostali oni specjalnie poinstruowani, aby używać innych urządzeń do uzyskiwania dostępu do danych z serwerów danych Ministerstwa. Obejmuje to między innymi pocztę elektroniczną. Członkowie, którzy nadal korzystają ze smartfonów Huawei w celu uzyskania dostępu do takich danych, muszą się natychmiast rozłączyć.

Zobacz też: Najnowszy Firefox zacznie chronić nasze cyfrowe odciski palców

W przeciwieństwie do USA, które oskarżyły Huawei o szpiegostwo, Hiszpania nie podała dokładnego powodu wprowadzenia zakazu. Przyczyny mogą być jednak podobne, jeśli rozważa się zapobieganie wyciekom danych szczególnie chronionych. Możliwe także, że władze Hiszpanii zaczęły ulegać amerykańskim naciskom w tej sprawie. Stany Zjednoczone starają się bowiem wymusić na swoich sojusznikach stosowanie blokady wobec chińskiego giganta. Rzecznik Huawei powiedział, że firma nigdy nie miała problemów związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym w ciągu ostatnich 30 lat swojej działalności w ponad 170 krajach. Dodał także, że bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem Huawei.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.