W ciągu ostatnich 10 lat wszelkie regulacje dotyczące firm z sektora mediów społecznościowych w Stanach Zjednoczonych zmieniały się w lodowcowym tempie. Jednak jeśli chodzi o TikTok, rząd porusza się z niezwykłą szybkością. Minęły niecałe dwa tygodnie, odkąd dwaj senatorowie po raz pierwszy poprosili dyrektora wywiadu narodowego o sprawdzenie, czy TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Liczne problemy TikToka

problemy tiktok

W piątek dochodzenie weszło w drugą fazę. Dotyczy ona sprawdzenia, czy ByteDance może zostać zmuszony do zbycia Musical.ly, czyli aplikacji, która obecnie stała się TikTokiem. Warto podkreślić, że wcześniej była to amerykańska usługa, która została sprzedana chińczykom w 2017 roku za miliard dolarów. Komisja ds. inwestycji zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS), która analizuje transakcje zagranicznych nabywców pod kątem potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego, rozpoczęła przegląd transakcji Musical.ly. TikTok nie ubiegał się o zgodę od CFIUS, gdy nabywał aplikację. To daje amerykańskiemu panelowi ds. bezpieczeństwa możliwość zbadania tej sprawy teraz.

Zobacz też: Wirtualny asystent Amazona może się przyczynić do rozwikłania sprawy morderstwa

CFIUS jest w rozmowach z TikTokiem o środkach, które może podjąć, aby uniknąć zbycia Musical.ly. Szczegółów tych rozmów, określanych przez komisję jako łagodzące, nie można było poznać.  We wtorek Kongres zorganizuje przesłuchanie w sprawie prywatności, bezpieczeństwa i cenzury, których źródłem są chińskie aplikacje. TikTok został zaproszony na nie. Jednak firma zdecydowała się nie uczestniczyć w nich.

Doceniamy zaproszenie Sen. Hawleya. Niestety, w krótkim czasie nie byliśmy w stanie zapewnić świadka, który byłby w stanie przyczynić się do merytorycznej dyskusji.

— powiedziała Makena Kelly, przedstawiciel platformy.

Działania te najprawdopodobniej mają związek z wojną handlową, która wybuchła pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Jak widać sytuacja coraz bardziej się zaognia.

 Źródło: TheVerge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.