Starliner testy bezpieczeństwa

Testy kluczowych systemów w kapsule kosmicznej Boeinga zakończone

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Wczoraj Boeing przetestował kluczowy system w swojej nowej kapsule pasażerskiej, CST-100 Starliner. Dotyczył on odpalenia silników awaryjnych w kapsule, które są zaprojektowane do przenoszenia statku kosmicznego w bezpieczne miejsce. Mają one zostać wykorzystane, tylko jeśli wystąpi jakiś poważny problem podczas startu w przyszłości. Cały test trwał zaledwie 95 sekund.

Starliner testy bezpieczeństwa

Przez ostatnie pięć lat Boeing rozwijał CST-100 Starliner do transportu astronautów do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach Programu Komercyjnego Załogi NASA. Pojazd ma wystrzelić na orbitę rakietę Atlas V, produkowaną przez United Launch Alliance i przewieźć na orbitę jednocześnie do siedmiu członków załogi. Dzisiejsze wydarzenie było pierwszym dużym lotem testowym pojazdu. Boeing przeprowadził tzw. test przerwania lotu, który wykazał zdolność Starlinera do ucieczki przed niebezpieczną sytuacją podczas startu. Statek kosmiczny jest wyposażony w cztery silniki startowe, które mają odpalić, jeśli rakieta niosąca kapsułę zacznie się rozpadać na wyrzutni lub tuż po starcie. Silniki te przenoszą statek z dala od wadliwie działającej rakiety.

Zobacz też: Układy Exynos od Samsunga stracą na wyjątkowości

Jest to niezwykle ważne. Nawet w obecnych czasach zdarzają się poważne awarie podczas startu. To zabezpieczenie może więc uratować wiele ludzkich żyć. Jest to istotne nie tylko z powodu humanitaryzmu. Nawet osoba skrajnie pragmatyczna doceni to rozwiązanie. Pamiętajmy bowiem, że astronautami zwykle są wybitni naukowcy. Dodatkowo szkolenie jest niezwykle drogie i czasochłonne. Utrata tych ludzi byłaby więc ciosem nie tylko dla ich bliskich, ale także dla samego projektu kosmicznego. Dodatkowo ich śmierć w katastrofie byłoby tragedią wizerunkową. Wracając do testów, to te zakończyły się pomyślnie. Oczywiście przed Starlinerem jeszcze daleka droga, zanim zostanie dopuszczony do użytku.

Źródło: TheVerge

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy