Implant… Większości z nas słowo to kojarzy się z przyszłością rodem z Cyberpunka 2077 lub innych dzieł fantastyki naukowej. Ewentualnie z uzupełnianiem braków w uzębieniu. Jednak dla osób chorych lub niepełnosprawnych jest to synonim nadziei na lepsze, niemal normalne życie. Niestety, są także o wiele mniej funkcjonalne niż w fantastyce naukowej. Tam implanty dają znaczną przewagę nad normalnymi ludźmi. W świecie rzeczywistym jest im jednak daleko do organów, których funkcje mają pełnić.

Implant ucha wewnętrznego

Wiele implantów słuchowych nie pomoże osobom z uszkodzeniem ucha wewnętrznego lub problemami z nerwem słuchowym. Co prawda istnieją implanty, które są podłączane bezpośrednio do pnia mózgu. Te jednak często nie spełniają swojej funkcji tak, jakbyśmy tego od nich oczekiwali. Wkrótce jednak może pojawić się znacznie lepsze rozwiązanie. Naukowcy opracowali odpowiedni implant elektrodowy, który powinien skuteczniej przeciwdziałać uszkodzeniom ucha wewnętrznego. Wykorzystuje on bezpieczną, sprężystą platynę do elektrod. Dzięki obróbce na poziomie mikronów problem ze sztywnością materiału został rozwiązany. Została ona inspirowana na technice cięcia papieru kirigami. Dzięki silikonowej powłoce może ściśle przylegać do słuchowego pnia mózgu i wysyłać bardziej ukierunkowane sygnały niż w konwencjonalnych implantach.

Zobacz też: Ubuntu 19.10 to wielka zmiana na lepsze, zwłaszcza dla graczy

Naukowcom udało się przetestować implant na myszach. Przed nimi jeszcze długa droga. Niedawno zespół stworzył ludzką wersję, która byłaby odpowiednia do operacji. Jednak zanim to nastąpi, będzie musiała przejść więcej badań wstępnych. Niestety, ale miną całe lata, zanim rozpoczną się badania na ludziach. Jeśli jednak wszystko pójdzie gładko, może to pozwolić przywrócić słuch w sytuacjach, w których pacjenci obecnie mogą odzyskać tylko podstawową percepcję dźwięku. Istnieją również inne możliwe zastosowania, w tym w mózgu, kręgosłupie i wszędzie tam, gdzie lekarze mogą chcieć nagrywać lub stymulować aktywność neuronową.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.