ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung produkuje procesory Intel

Zintegrowana grafika Intela może się wreszcie równać z tą od AMD

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Przecieki z benchmarków pokazują, że najnowszy procesor iGPU firmy Intel przewyższa Radeon RX Vega 10 firmy AMD. Jest to olbrzymi krok dla Intela, którego zintegrowane układy do tej pory w zupełności nie nadawały się do rozgrywki w nowsze tytuły, ani też do pracy z aplikacjami wykorzystującymi układ graficzny. Z drugiej jednak strony Vega 10 jest obecnie dość wiekową konstrukcją. Można więc powiedzieć, że Intel w tej kwestii wciąż jest kilka lat za AMD.

Intel Iris Plus G7

Core i7-1065G7 Ice Lake firmy Intel posiada procesor graficzny Gen11 Iris Plus G7 iGPU. Notebook Check porównał układ używając 3DMark 11. Według badań serwisu układ Intela góruje nad APU Vega 10 w AMD Ryzen 7 2700U o wydajność rzędu od 15 do 25 procent. Pamiętajmy jednak, że wciąż porównujemy go do APU AMD z poprzedniej generacji. Urządzeniami wykorzystywanymi do testowania były Lenovo Ideapad S540-14API z chipsetem AMD oraz Lenovo Yoga s940-14IIL wyposażony w i7. Obydwa są ultracienkimi notebookami. Testy te, wraz zkilkoma porównaniami gier, dowodzą, że iGPU firmy Intel dogonił RX Vega 10 firmy AMD, przewyższając go jednocześnie w syntetycznych benchmarkach. Jeśli chodzi o rzeczywistą rozgrywkę, marginesy wydajności były znacznie węższe niż w testach 3DMark. Jednak wciąż dawały przewagę układowi Intel G7.

Zobacz też: Darmowe Call of Duty na smartfony już dostępne do pobrania. Oto, co musisz wiedzieć o grze

Dzięki temu rozgrywka w nawet najnowsze tytuły będzie możliwa także na netbookach z układami Intel pozbawionymi dedykowanego układu graficznego. Oczywiście będzie to wymagało wielu kompromisów. Na przykład wciąż mówimy tutaj o grze na minimalnych ustawieniach, często w rozdzielczości HD. Czyli na coś, na co układy Vega pozwalają już od ponad roku. Konkurencja na tym polu jest jednak bardzo dobrą wiadomością. Zintegrowane układy graficzne od AMD obecnej generacji w niewielkim stopniu wygrywają z tymi generacji poprzedniej. Konkurencja może więc się okazać świetną motywacją dla czerwonych.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy