uniwersalna-ladowarka

Jak wiemy (lub też nie) Komisja Europejska już od 2009 roku stara się przegłosować projekt, dzięki któremu telefony sprzedawane w Europie miałyby posiadać ładowarkę przystosowaną do każdego typu urządzenia. Pomimo, że w pewnym aspekcie udało się to osiągnąć, to wciąż nie było to zadowalającym efektem. Parlament Europejski przegłosował właśnie nową poprawkę, która ma za zadanie zmusić producentów telefonów komórkowych do stosowania uniwersalnej ładowarki.

 

Kwestia nowych regulacji zawiera się w nowym prawie dotyczącym rynku urządzeń radiowych, a została przegłosowana ogromną większością 550 głosów. Oznacza ona, że stosowanie uniwersalnej ładowarki jest podstawowym wymogiem do wprowadzenia urządzenia na rynek europejski, a decydować o tym będzie Komisja Europejska.

 

Dyrektywa dotyczy nie tylko ładowarek, a jej celem jest zunifikowanie przepisów w obrębie całej zjednoczonej Europy dotyczących wszystkich urządzeń radiowych, w których skład wchodzą oprócz telefonów także piloty do otwierania drzwi w samochodzie oraz modemy/routery. Cała idea opiera się na redukcji zakłóceń między wspomnianym sprzętem, jeśli będzie on spełniał jednakowe standardy bezpieczeństwa.

 

Projekt został już zatwierdzony przez Radę Unii Europejskiej, lecz musi zostać jeszcze oficjalnie podpisany. Wszystkie kraje członkowskie będą miały od tego momentu 2 lata na dostosowanie swojego prawa do wymogów nowej regulacji, a producenci sprzętu dodatkowy rok.

 

 

Źródło: Dziennik Internautów – di.com.pl,
Zdjęcie: hobbyhouse.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Piotrowski