ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ciemny motyw aplikacje

Szara czerń Google jest równie dobra, co prawdziwie czarne motywy

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Google wraz z Androidem Q na nowo otwiera się na ciemne motywy. Już niemalże każda aplikacja Amerykanów jest gotowa na to, aby system odgórnie mógł ustalać, czy chcemy jasne, czy czarne tła. To oczywiście świetna wiadomość, bo dostajemy kolejną szansę na personalizację urządzenia. Oczywiście poniekąd oszczędzamy też nasze oczy, ale również cenną energię akumulatora. Ten ostatni punkt tyczy się wyświetlaczy AMOLED, których zwolennicy są zdruzgotani tym, że ciemny motyw w rozumieniu Google to nie czerń, a szarość. Jednak zacznijmy od początku.

Szara czerń od Google ma swoje zalety, a na pewno nie ma wady energetycznej

google szarosc czern amoled ciemny motyw

W dużym skrócie ciemny motyw cieszy posiadaczy smartfonów z wyświetlaczami OLED, bo te nie zużywają energii, gdy prezentują czarne piksele — po prostu nie działa podświetlenie. Tym samym, gdy na obrazie pojawia się szara czerń od Google, to… niektórzy ją wyśmiewają. Dlatego portal XDA Developers postanowił sprawdzić, jaki wpływ ma prawdziwa czerń na zużycie energii, a jaki wersja kolorystyczna Amerykanów. Prezentowana szarość ma 0,3% luminancji bieli. Oczywiście czerń to 0%. Tak, tak, to zawsze coś i wciąż więcej, ale ile da nam prawdziwa czerń w oszczędności energii? Okazuje się, że… 2 sekundy w skali pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Pobór prądu przez wyświetlacz, na którym jest szarość Google wyniosła 401,2 mW, a w przypadku czerni 400 mW. Niektórzy mogą uznać to nawet za błąd pomiarowy. Przedmiotem badań był wyświetlacz OnePlus 7 Pro.

Zobacz też: Jak zainstalować iOS 13 beta?

Jednak Google nie bez powodu postawiło na szarość, a nie w pełni głęboką czerń. Dlaczego? W mojej opinii to kwestia jednolitości pomiędzy smartfonami z wyświetlaczami OLED i tymi z LCD — na obu aplikacje Amerykanów będą wyglądać podobnie. Jeśli mielibyśmy do czynienia z czernią, to różnica mogłaby być drastyczna. W końcu nikt nie może być potraktowany gorzej, prawda?

Źródło: XDA Developers

Sprawdź najnowsze wpisy